تحقیق و تفحص از آزمون دستیاری سال ۱۳۸۲؛ بی‌دقتی و نبود تخصص

تقلب در دوره‌های گوناگون آزمون دستیاری پزشکی بارها از سوی شرکت‌کنندگان و رسانه‌ها مطرح شده‌است‌. بحث‌برانگیزترین آنها اما آزمون سال ۱۳۸۲ بود که به مجازات چندین نفر و انجام تحقیق و تفحص در مجلس شورای اسلامی انجامید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

متن گزارش تحقیق و تفحص از آزمون دستیاری، بهار ۱۳۸۷ منتشر شد. در این گزارش، هیئت تحقیق و تفحص، جزئیات تخلف و تقلب در آزمون دستیاری را در شش بخش بررسی می‌کند و در نهایت، از وزارت بهداشت و دستگاه قضایی می‌خواهد که موضوع را به طور جدی پیگیری کنند. با این همه، شائبه تقلب در آزمون‌‌ها باز هم مطرح شد و در جنجالی‌ترین آنها، در پی تایید تقلب در سال ۱۳۸۸‌، وزارت بهداشت آزمون دستیاری این سال را باطل اعلام کرد.

این گزارش از جمله می‌گوید هیچ‌گونه صورت‌جلسه‌ای از زمان حضور، مدت حضور انتخاب‌ کنندگان سوالات و نیز نحوه انتخاب سوالات نهایی وجود ندارد. بی‌دقتی برگزارکنندگان در تکثیر اوراق امتحانی کاملا مشهود است و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی در سال ۱۳۸۲ و در ایام برگزاری امتحان و نیز در مراحل طرح سوالات و تکثر آنها به سفر خارج از کشور می‌رفته و کلیه امور آزمون، از سوی معاون اجرایی دبیرخانه پیگیری و ابلاغ شده است.

همچنین مسئولین دبیرخانه آموزش و پزشکی – تخصصی دقت لازم را در ارسال محموله دفترچه‌های سوالات گروه‌های مختلف شرکت‌کننده در آزمون دستیاری سال ۸۲، انجام نداده اند.

متن کامل گزارش تحقیق و تفحص از آزمون های تخصصی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

۱) مقدمه

یکی از مهم‌ترین حوزه‌های فعالیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حوزه شورای عالی آموزش پزشکی و تخصصی است که همه ساله امتحانات زیادی در این حوزه اجرا شده و بخش مهمی از قوانین و دستورالعمل‌ها مربوط به آن است و در میان امتحانات برگزار شده، آزمون دستیاری پزشکی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

رقابت سنگین پزشکان شرکت کننده در این آزمون و میزان پذیرش اندک شرکت‌کنندگان برای ورود به دوره تخصصی باعث شده است تا برگزاری این آزمون از حساسیت و اولویت خاصی برخوردار باشد اما متاسفانه در سال ۱۳۸۰ نحوه برگزاری این آزمون از سوی شورای عالی آموزش پزشکی و تخصصی و همچنین وجود مشکلات ساختاری در دبیرخانه این شورا بر دامنه نگرانی‌ها افزوده و به همین دلیل پس از برگزاری آزمون سال ۱۳۸۲، اعتراضات و شکایات فراوانی از عملکرد مسئولان برگزار کننده و نحوه اجرای آزمون به مراجع مختلف صورت گرفته است.

در پی ارائه تخلفات برگزاری آزمون دستیاری سال ۱۳۸۲ به نمایندگان مجلس شورای اسلامی ۱۴ نفر از نمایندگان ملت سوالی در راستای ایفای وظیفه نظارتی خویش و با هدف روشن شدن اذهان عمومی از روند برگزاری آزمون از وزیر سابق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مطرح کردند ولی به دلیل عدم ارائه اطلاعات آزمون دستیاری از سوی مسئولان وقت وزارتخانه، درخواست تحقیق و تفحص از نحوه برگزاری آزمون طرح و پس از تصویب در کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس در صحن علنی طرح و مصوب شد.

گزارش پیش رو، چگونگی انجام مراحل تحقیق و تفحص را تشریح و با ارائه یافته‌های کمیته تحقیق، ‌به بیان نتایج راهکارهای مورد نظر خواهد پرداخت.

۲) سابقه آزمون:

الف- طبق اعلام رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مورخ ۸۲/۱۱/۱۶ به عنوان روز برگزاری آزمون دستیاری پزشکی در سال ۱۳۸۲ تعیین می‌گردد اما به دلایل نامشخص برگزاری آزمون از تاریخ فوق به روز ۸۲/۱۲/۱۴ منتقل می گردد.

ب- پس از برگزاری آزمون، گزارشات متعددی مبنی بر وجود تقلب، خرید و فروش سوالات، تخلف در نحوه برگزاری آزمون منتشر شد و در همین راستا چندین تحصن و تجمع اعتراض‌آمیز از سوی پزشکان شرکت‌کننده در آزمون، در مقابل مراجع نظارتی و قضایی برگزار شد و به دنبال موارد فوق، شکایت‌های متعددی به مراجع قضایی و نظارتی ارائه شد.

۳) مراحل انجام تحقیقات از سوی کمیته تحقیق و تفحص

الف- در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۸۳ چهارده تن از نمایندگان مجلس در خصوص تخلف در امتحان ورودی سی و یکمین دوره دستیاری تخصصی – پزشکی سوالی را از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طرح کردند که سوال مربوطه به کمیسیون آموزش و تحقیقات ارجاع شد و وزیر سابق با حضور در جلسه مورخ نهم تیرماه ۱۳۸۳ کمیسیون مذکور به ارائه توضیحاتی در مورد برگزاری آزمون می‌پردازد که نمایندگان از پاسخ‌های وزیر قانع نشده و توافق گردید کمیته‌ای متشکل از عوض حیدرپور، سید علی ریاض، امیرحسنخانی و علیرضا زاکانی موضوع را دقیقا بررسی و نتیجه را به کمیسیون ارائه دهند.

کمیته مذکور در تاریخ ۱۶ تیرماه ۱۳۸۳ به وزارت بهداشت و درمان معرفی شد و نخستین جلسه کمیته در تاریخ هفدهم تیر ماه در محل دبیرخانه شورای آموزش پزشکی – تخصصی برگزار و فهرستی از اطلاعات مورد نیاز کمیته به دبیرخانه مربوطه ارائه گردید.

در تاریخ ۳۰ تیرماه ۱۳۸۳ بخشی از اطلاعات مورد درخواست از سوی دبیرخانه شورای آموزش پزشکی – تخصصی در اختیار کمیته قرار گرفت ولی با بررسی اطلاعات ارسالی مشخص شد اطلاعات ارائه شده دارای نواقص فراوان بوده و قابل بهره‌برداری نیست و پس از پیگیری کمیته جهت تکمیل اطلاعات، مسئولان دبیرخانه آموزش پزشکی – تخصصی اعلام کردند به مقام وزارت دستور دادند اطلاعات به صورت پرینت و مکتوب در اختیار مجلس قرار گیرد و به همین دلیل اطلاعات جامع و کامل به مجلس ارائه نشده است.

در تاریخ ۲۳ تیرماه ۱۳۸۳ کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مجددا طی نامه‌ای به شماره ۳۸/۳۷ از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخواست کرد تا اطلاعات دقیق‌تری به کمیته تحقیق و تفحص ارائه دهند و پس از این نامه در شش نوبت و در مدت حدود دو روز بخش دیگری از اطلاعات مورد نیاز به کمیته مذکور ارائه گردید که متاسفانه با بررسی‌های انجام شده، این اطلاعات نیز دارای ابهامات و نواقص فراوان بود.

در پی کارشکنی‌های انجام شده در نحوه ارائه اطلاعات به کمیته تحقیق مجلس، وزیر بهداشت و درمان وقت بار دیگر به کمیسیون آموزشی و تحقیقات دعوت و در حضور وی و معاون پارلمانی او و دبیر شورای آموزش پزشکی – تخصصی، ضمن پرداختن به ابهامات موجود، به عدم ارائه اطلاعات از سوی وزارتخانه اعتراض شد اما با وجود وعده‌های مکرر، اطلاعات کامل به کمیته داده نشد و بعد از حضور معاون پارلمانی وزارتخانه ‌و دبیر شورای عالی آموزش پزشکی – تخصصی در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس لوح فشرده اطلاعات مربوط به امتحان دوره سی ‌و یکم به کمیته تحویل گردید اما بررسی های انجام شده نشان داد بخشی از اطلاعات، از لوح فشرده مورد نظر حذف شده است.

برای مرتبه سوم وزیر، معاون پارلمانی و دبیر شورای آموزش پزشکی – تخصصی به کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس فراخوانده شده و بعد از طرح موضوع، آقای دکتر «ن‌.‌پ» دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی به صراحت اعلام کرد عدم ارسال کامل اطلاعات برای ممانعت از بررسی کامل نمایندگان صورت گرفته است که این گفته نامبرده مورد اعتراض وزیر قرار گرفت و باعث برکناری دبیر شورای مورد بحث شد و بعد از او معاون پارلمانی وزارتخانه ‌نیز استعفا کرد.

ب- متاسفانه علیرغم تلاش نمایندگان مجلس برای پیگیری موضوع در کمیسیون آموزش و تحقیقات، مسئولان وزارت بهداشت و درمان از تمکین در برابر ارائه اطلاعات کامل به کمیته تحقیق مجلس سرباز زده و نمایندگان ملت تصمیم گرفتند با طرح تحقیق و تفحص از آزمون دستیاری سال ۱۳۸۲، از ابزار قانونی نهاد قانونگذاری در حوزه نظارت استفاده کنند و به همین منظور یکی از نمایندگان با ارائه درخواستی خواهان انجام تحقیق و تفحص از آزمون دستیاری پزشکی سال ۱۳۸۲ شد که این درخواست کمیسیون آموزش و تحقیقات تصویب شده و سپس به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

ج- با همکاری شش تن از کارشناسان پزشک و صرف پنج هزار نفر ساعت وقت در طول چهار ماه، بررسی موارد با مطالعه سوابق مکتوب آزمون دستیاری پزشکی سال ۱۳۸۲ و سنوات ماقبل آن، اجرای مصاحبه با شکات و افراد معتمد در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بررسی گزارش‌های نهادهای نظارتی از نحوه برگزاری آزمون دستیاری و مطالعه اسناد موجود در دبیرخانه شورای آموزش پزشکی – تخصصی و انجام مصاحبه با اعضای دبیرخانه مذکور، پیگیری و بررسی اطلاعات قضایی پرونده‌های تحت بررسی در دادگستری استان تهران و همچنین بررسی آماری و تطبیقی شرکت‌کنندگان در آزمون دستیاری پزشکی، بررسی ساختاری و فرآیندی دبیرخانه شورا و نحوه برگزاری آزمون ها توسط هیات تحقیق و تفحص انجام پذیرفت.

د- پس از بررسی‌های اولیه مقرر گردید با تغییر ضابطین قضایی و قبول مسئولیت کار توسط معاونت اطلاعات سپاه، پیگیری پرونده تشکیل شده در دادسرای فرودگاه با جدیت دنبال ‌شود که در این فرایند نتیجه کارشناسی های کمیته تحقیق و تفحص در اختیار ضابطین قضایی قرار گرفت تا تحقیقات قضایی و اطلاعاتی در مورد متهمین و سرشاخه‌های کشف شده انجام شود و در ادامه، مظنونین پرونده از سوی مقام قضایی احضار و مورد بازپرسی قرار گرفتند.

ضابطین قضایی با صرف حدود ۲۵ هزار نفر ساعت کار و بهره‌گیری از روش‌های علمی بررسی خود را با شناخت شبکه فروش در مقیاسی کوچک آغاز کرده و با ریشه‌یابی خاص از ۲۲ حوزه برگزاری امتحانات در هفت استان (استان‌های تهران، مازندران، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، کرمان، خوزستان و کرمانشاه) نمونه‌ها را انتخاب و ۶۸ نفر را احضار کرد که ۶۳ تن آنها به جرم خویش اقرار نموده و طی تشریفات قانونی شش نفر اولیه به دادگاه معرفی شدند و در دادگاه بدوی برای همه آنها حکم صادر شد و برای دو نفر از آنها در دادگاه تجدید نظر نیز مورد تایید و ابرام قرار گرفت.

۴- یافته‌ها:

الف- مهم‌ترین رکن در برگزاری سالم آزمون، وجود و اجرای دستورالعمل‌های حفاظتی و حراستی از اسناد و مدارک و سوالات آزمون و همچنین نحوه توزیع سوالات و پاسخنامه‌هاست اما پس از بررسی‌های لازم مشخص گردید هیچ‌گونه صورت‌جلسه‌ای از زمان حضور، مدت حضور انتخاب‌ کنندگان سوالات و نیز نحوه انتخاب سوالات نهایی از بانک سوالات اولیه که به تایید انتخاب‌‌کنندگان سوالات، مسئولان برگزاری آزمون دستیاری و عناصر حفاظتی و حراستی رسیده باشد، وجود ندارد.

همچنین هیچ‌گونه صورتجلسه‌ای از نحوه انجام مراحل تایپ، پرینت و تکثیر سوالات آزمون که مورد تایید عناصر حفاظتی و حراستی و مسئولان دبیرخانه آموزش پزشکی – تخصصی باشد، تنظیم نگردیده است.

علاوه بر موارد فوق که صحت برگزاری آزمون را مخدوش می‌نمایند، بی دقتی برگزارکنندگان در تکثیر اوراق امتحانی کاملا مشهود است (دکتر «ه» معاون اجرایی دبیرخانه شورای عالی آموزش پزشکی و تخصصی در مصاحبه با صدا‌و‌سیما اعلام کرد تکثیر سوالات در بخش خصوصی انجام شده است ولی از سوی دیگر دکتر «ن‌.پ» دبیر شورای آموزش پزشکی – تخصصی اعتراف کرده‌ تکثیر سوالات در دبیرخانه شورا انجام گرفته است).

بررسی ها نشان می‌دهد که دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی در سال ۱۳۸۲ و در ایام برگزاری امتحان و نیز در مراحل طرح سوالات و تکثر آنها به سفر خارج از کشور می‌رفته و کلیه امور آزمون، از سوی معاون اجرایی دبیرخانه پیگیری و ابلاغ شده است و شخص دبیر شورا نظارت مستقیمی در اجرای مراحل آزمون نداشته‌ است.

ب- مسئولین دبیرخانه آموزش و پزشکی – تخصصی دقت لازم را در ارسال محموله دفترچه‌های سوالات گروه‌های مختلف شرکت‌کننده در آزمون دستیاری سال ۱۳۸۲، انجام نداده‌اند و قصور مسئولین برگزاری آزمون در این موارد مشهود است؛ به عنوان مثال در صورت‌جلسه‌های موجود از نحوه برگزاری آزمون دستیاری پزشکی در تبریز، گزارش شده تعداد دفترچه‌های سوالات گروه‌های مختلف پزشکی شامل گروه‌های A ،B ،C، D مطابق درخواست ارائه شده به دبیرخانه مرکزی در تهران به دانشگاه تبریز ارسال نشده است؛ به طوری که برای بعضی از گروه‌ها مانند گروه B تعداد دفترچه‌های ارسالی بیش از تعداد شرکت کنندگان و برای بعضی دیگر از گروه‌ها نظیر A تعداد دفترچه‌های ارسال شده کمتر از تعداد شرکت کنندگان بوده است؛ به نحوی که در یک مرحله به دلیل اتمام دفترچه سوالات گروه A تعداد ۲۰ سری دفترچه سوال گروه A در همان دانشگاه تکثیر و به حوزه امتحانی مربوطه منتقل می‌شود.

با توجه به مکانیزم طراحی سوالات آزمون دستیاری که به صورت کشوری و با مشارکت حدود ۷۰ نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها انجام پذیرفته است، احتمال لو رفتن Guideline یا چارچوب های کلی طراحی سوالات و نیز اصل بانک سوالات و سوالات نهایی آزمون از سوی بعضی از طراحان سوالات وجود داشته است؛ به ویژه اینکه بررسی‌ها نشان داده برخی اساتید طراح سوال، طرح سوالات را به دستیاران خود واگذار کرده و دسترسی به منابع طرح سوال و بانک سوالات را به خارج از محدوده مورد نظر گسترش داده‌اند.

تحقیقات کمیته تحقیق و تفحص نشان می‌دهد که از میان مراکز آمادگی پزشکان برای امتحان دستیاری در تهران و شهرستان‌ها، برخی آموزشگاه‌ها در ارتباط با تقلب در آزمون فوق الذکر دخالت داشته اند؛ همچنین یافته‌های کمیته تحقیق و تفحص نشان می‌دهد تعداد معدودی از اساتید آنها با همکاری و هماهنگی با یکدیگر سوالات آزمون دستیاری پزشکی سال ۱۳۸۲ را به این آموزشگاه‌ها منتقل کرده‌اند.

ج- کمیته تحقیق و تفحص مجلس با صرف وقت مقتضی کار علمی و تحقیقی و با انجام عملیات آماری تطبیقی و مقایسه‌ای برای ۳۰۰۰ نفر از شرکت‌کنندگان در آزمون دستیاری پزشکی سال ۱۳۸۲ نیز با اقدامات تشریح شده مذکور که همگی آنها مستند به گزارشات و شکایات متعددی بود، ۱۰ شاخه احتمالی متخلفین در خروج سوالات و فروش آنها را شناسایی کرد.

با ارائه اطلاعات و جمع‌بندی‌های اولیه مقرر گردید با مجوز مقام قضایی و همکاری ضابطین قضا، کوچک‌ترین شاخه متخلفین که شامل یک گروه چهار نفره خریداران سوالات آزمون و نیز شخصی به‌ نام «ر‌.‌ب» بوده، احضار و تحقیقات لازم از آنها به‌عمل آید که این کار انجام شد و فرد مذکور در تحقیقات قضایی اذعان کرد سوالات را با یک واسطه از عناصر مورد وثوق دبیرخانه آموزش پزشکی – تخصصی تهیه کرده است؛ با انجام مراحل تحقیقاتی و نیز اعترافات متهمین، یکی از سر‌شاخه‌های اصلی خروج سوالات آزمون دستیاری سال ۱۳۸۲ به‌ نام «م‌.ر‌.ح» شناسایی شد و از سوی مقام قضایی تحت پیگرد قرار گرفت.

د- همزمان با بررسی یکی از شاخه‌های خروج سوالات و فروش آنها که منجر به شناسایی و دستگیری سرشاخه اصلی این گروه شد، تحقیقات گسترده قضایی و نیز بررسی‌های کارشناسی روی دیگر شاخه‌های احتمالی نیز آغاز شد؛ در این میان با مجوز قضایی ۱۰ نفر دستگیر و ۵۸ نفر نیز به شعبه رسیدگی پرونده احضار شدند.

تحقیقات انجام شده و نیز اعترافات متهمان دستگیر شده نشان داد که آقای «م‌.ر‌.ح» به عنوان یکی از سر‌شاخه‌های اصلی خروج سوالات آزمون دستیاری پزشکی سال ۱۳۸۲، تنها در یک مرحله سوالات آزمون را به ۴۰ نفر از متقاضیان سوالات فروخته است. فروش سوالات از سوی وی از سال ۱۳۷۹ با خروج سوالات آزمون علوم پایه پزشکی و فروش آنها آغاز شده است و در سال‌های قبل از ۱۳۸۲ هم اقدام به خروج سوالات آزمون‌های مختلف پزشکی نظیر آزمون‌های علوم پایه پزشکی PHD آزمون‌های ارتقاء و دستیاری پزشکی کارشناسی ارشد پزشکی در رشته‌های هماتولوژی، ژنتیک، فیزیولوژی و .. و فروش آنها کرده است.

سوالات آزمون دستیاری سال‌های ۱۳۸۱ و ۱۳۸۲ حداقل ۴۸ ساعت قبل از برگزاری آزمون، از دبیرخانه تخصصی وزارت بهداشت خارج و به متقاضیان مربوطه فروخته شده است؛ قابل توجه اینکه به جز آزمون دستیاری سال ۱۳۸۲ سوالات به صورت غیر مجلد و برگ برگ در زمان تکثیر به دست «م‌.ر‌.ح» رسیده است و کلیه سوالات آزمون‌های فوق‌الذکر در سال‌های گذشته، به صورت مجلد و آماده برای ارائه در روز برگزاری آزمون آن حداقل ۴۸ ساعت و حداکثر ۱۰۰ ساعت قبل از برگزاری آزمون‌ها از محل مخزن خارج و به قیمت‌های گزاف به فروش رسیده است.

نامبرده به عنوان سرشاخه اصلی یکی از گروه‌های شناسایی شده، کارمند قسمت علوم پایه دبیرخانه آموزش پزشکی – تخصصی بوده و با احکام مختلف از سوی مسئول دبیرخانه تخصصی وزارت بهداشت به عنوان نماینده دبیرخانه در تغذیه از حضور مستقیم در دبیرخانه آموزش پزشکی – تخصصی بازمانده است. او تا پیش از انتقال به معاونت بهداشت و تغذیه در خارج نمودن سوالات از دبیرخانه نقش محوری داشته اما در مورد آزمون دستیاری سال ۱۳۸۲ و همچنین آزمون PHD همان سال که وی از دسترسی مستقیم به سوالات محروم بوده، فردی به نام «م‌.ف» سوالات را از دبیرخانه خارج و در اختیار وی قرار داده است که «م‌.ف» در زمان ارتکاب جرم مسئول حراست یکی از معاونت‌های وزارت بهداشت و درمان بوده است.

همچنین مشخص گردید سوالات آزمون دستیاری سال ۱۳۸۲ نیز از طریق این شاخه نه تنها در تهران بلکه در اهواز و شمال کشور نیز به فروش رسیده است.

متهمین فوق در زمان احضار و دستگیری با توجه به تحقیقات و نیز اعترافات متهمین اولیه پرونده به تمام جرائم خود اعتراف کرده ولی کارشناسان پرونده به اقاریر انجام گرفته اکتفا نکرده و کلیه افرادی را که از متهمین فوق سوال خریداری کرده بودند احضار و مورد تحقیق قرار دادند.

تحقیقات مشخص کرد اقاریر فروشندگان و خریداران در خصوص نوع سوالات فروخته شده و مبالغ پرداختی با هم مطابقت دارد؛ بر اساس تحقیقات انجام شده، در مجموع گردش مالی صورت گرفته در این شاخه کشف شده بالغ بر ۴/۸۹۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال تخمین زده می‌شود که در صورت تکمیل شدن تحقیقات این رقم افزایش نیز خواهد یافت.

با عنایت به تحقیقات علمی بسیار دقیق انجام گرفته و نیز پیگیری‌ها و بررسی‌های قضایی – اطلاعاتی انجام شده در مورد آزمون دستیاری پزشکی سال ۱۳۸۲ مشخص گردید که صرفا در این سال تعداد قابل توجهی از پزشکان پذیرفته شده برای دستیاری پزشکی با خرید سوالات در آزمون دستیاری سال ۱۳۸۲ قبول شده‌اند.

ه – با جمع‌بندی اطلاعات کسب شده از دیگر شاخه‌های احتمالی متخلفین در آزمون و نیز با توجه به اعترافات متهمان دستگیر شده در یکی از شاخه‌ها که قبلا به آنها اشاره گردید، کمیته تحقیق و تفحص مجلس و ضابطین قضایی خواستار انجام تحقیقات بیشتر از دو تن از معاونین وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مسئول دبیرخانه آموزش پزشکی – تخصصی و معاون اجرایی وی و تعدادی از کارشناسان حوزه مربوطه در وزارت بهداشت شدند که این در خواست مورد پیگیری قرار نگرفت.

در ادامه رسیدگی به پرونده، یکی دیگر از متهمان به خرید سوالات آزمون دستیاری از طریق تلفن همراه نیز دستگیر شد که این متهم به نام «م‌.ر» در معیت سه نفر دیگر از شرکت کنندگان در آزمون دستیاری سال ۱۳۸۲ با هماهنگی انجام شده با تیمی که با پاسخ‌های آزمون دسترسی داشته‌اند، با تلفن همراه در آزمون شرکت کرده و به سوالات پاسخ داده و در نهایت با رتبه نسبتا خوبی در آزمون دستیاری قبول شده‌اند.

لازم به ذکر است که باجناق این متهم به نام «ب» کارمند وزارت بهداشت و درمان و عضو تیم چهار نفره تصحیح سوالات آزمون دستیاری نیز از متهمین پرونده و تحت پیگرد قانونی بوده است.

در مورخ ۸۶/۸/۱۱ برای شش نفر از متهمین شامل دو تن از کارمندان وزارت بهداشت و چهار نفر از خریداران اصلی سوالات حکم قضایی صادر شد؛ به طور نمونه آقای «م‌.ر‌.ح» به عنوان متهم ردیف اول پرونده به تحمل سه سال حبس، انفصال ابدی از خدمات دولتی و پرداخت ۱۸۳/۰۰۰/۰۰۰ ریال معادل دو برابر مال نامشروع تحصیل شده و ضبط ۹۱/۵۰۰/۰۰۰ ریال اصل مال نامشروع محکوم گردید؛ در ادامه دادگاه تجدید نظر حکم دو کارمند وزارتخانه را تایید کرد و پرونده خریداران سوال را برای بررسی در کمیته منتخب قانون نحوه رسیدگی به تخلفات آزمون سراسری مصوب سال ۱۳۸۴ به وزارتخانه ارسال کرد.

و- تقلب در آزمون دستیاری دوره سی و یکم برای هیئت تحقیق و تفحص محرز است، ‌به خصوص اینکه برخی متهمین پرونده توسط دادگاه محکوم شدند و مشخص شد در سالیان قبل نیز تقلب در آزمون ها به عمل آمده است؛ لذا برابر قانون کمیته‌ای در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مسئولیت رسیدگی و برخورد با متخلفین سالیان قبل را بر عهده گرفته و تاکنون ۲۱ نفر از افرادی که با خرید سوال در امتحان دستیاری سال ۱۳۸۲ قبول شده‌اند، از ادامه تحصیل محروم گشته‌اند.

بر اساس اظهار نظر وزیر بهداشت و معاونت آموزشی او، این وزارتخانه مصمم به پیگیری و برخورد با متخلفین دوره سی و یکم آزمون دستیاری پزشکی و ماقبل آن است.

۵- پیشنهادها:

۱- اصلاح ساختاری دبیرخانه و تحکیم بخش نظارتی آن و همچنین تمهیدات لازم در خصوص افزایش ضریب حفاظتی و حراستی آزمون‌ها در مراحل طراحی سوالات و بانک اصلی سوالات، تهیه دفترچه آزمون و نحوه تکثیر و توزیع آن و چگونگی طراحی سوال و نحوه ارتباط طراحان با مراکز آموزشی آزاد و نحوه برگزاری آزمون و نیز بررسی نمرات و اعلام نهایی پذیرفته شدگان انجام پذیرد.

۲- انجام تحقیقات و بررسی شرایط پذیرفته‌شدگان سایر استان‌های کشور و تکمیل تحقیقات در هفت استان بررسی شده و اخراج پزشکان متقلب و تشدید مجازات آنان صورت گیرد.

۳- پیگیری تشدید مجازات متخلفین در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و آموزشگاه‌های متخلف برابر قانون نحوه رسیدگی به تخلفات آزمون‌های سراسری مصوب ۱۳۸۴/۷/۶ انجام گیرد.

۴- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دستگاه قضایی پیگیری جدی موضوع تا حصول نتیجه نهایی در ارتباط با آزمون دوره سی و یکم و تقلب در سالیان قبل را دنبال کنند.

مطالب دیگر وب سایت