شرکت صدرا نفت پارسیان؛ پرونده کلاهبرداری ۱۳۰ میلیاردی

شرکت صدرا نفت پارسیان دارای دفاتری در تهران و اصفهان بود و در زمینه پتروشیمی فعالیت خود را با جذب سرمایه از مردم آغاز کرد ولی از سال ۹۶ با بی توجهی به حق و حقوق سرمایه گذاران از پرداخت تعهدات خود سرباز زد و با کلاهبرداری ۲۵۰ و به گفته دادگستری اصفهان ۱۲۹میلیارد تومانی و ۱۶۵۰ شاکی به تعطیلی کشیده شد و مدیرعامل آن به ۲۰ سال حبس و ضبط اموال محکوم شد.

مجید آوش، مدیرعامل شرکت صدرا نفت پارسیان در سال ۱۳۹۴ با راه اندازی شرکتی خانوادگی با هدف تولید بنزین و فرآورده‌های نفتی در شهرک صنعتی علویجه اقدام به جذب و قبول سرمایه از طریق انتشار آگهی با سودهای کلان و غیرمتعارف کرد. پس از گذشت مدت زمانی با عدم توانایی در پرداخت سود، اعتراض سرمایه گذاران بلند شد.

در سال ۱۳۹۷ و با بدتر شدن اوضاع و افزایش اعتراض شاکیان برخی از اطرافیان آوش، تصمیم گرفتند برای تسویه بدهی کارخانه وام بگیرند؛ وامی که براساس گفته شاکیان این شرکت حدود ۳۵۰ میلیارد تومان با سود هفت درصد و با سه سال استراحت بوده ولی گویا برای دریافت آن باید طرح و پلن و ضمانت نامه به بانک ارائه می شده و چون آوش در اصفهان بوده  و وام در تهران آماده شده و فرصتی برای تهیه آن نداشته عده ای این آماده سازی را با هزینه ۱.۴ میلیارد تومان برعهده گرفتند!

آوش و افرادی که در اطراف او بودند بارها به شاکیان پرونده پیش از شکایت رسمی؛ گفته بودند که به دنبال دریافت وام برای تسویه بدهی خود از طریق شبکه بانکی هستند و برخی هم در این راستا در تلاشند تا این وام سریع تر وصل شود؛ برخی از ارزی بودن و برخی از ریالی بودن این وام خبر داده و گفته بودند که تصمیم آوش برای دریافت وام قطعی است و گویا بانک تسهیلات دهنده هم با بررسی مدارک آن؛ نسبت به پرداخت وام اعلام آمادگی کرده است. برخی از اطرافیان آوش مدعی بودند که سند پالایشگاه می تواند پشتوانه وام قرار گیرد چراکه ارزش پالایشگاه چیزی حدود ۲۰۸ میلیارد تومان برآورد قیمت شده بود.

با توجه به قوانین بانکی در ایران پرداخت وام به کسانیکه دارای چک برگشتی و یا سوءسابقه کیفری و مالی هستند مانعی برای اعطای تسهیلات است و همین موضوع هم به افزایش نگرانی شاکیان این پرونده منجر شد ولی باز هم برخی از نزدیکان آوش اصرار دارند که هر چیزی امکان دارد و با این شرایط هم ممکن است وام به آوش تعلق بگیرد. با این حال براساس شواهد این وام هم به آوش داده نشد که اگر پرداخت شده بود این پرونده شاکی ای نداشت، تا اینکه صبر شاکیان پرونده لبریز شد و آنها با ادعای مصرف پول شان در جاهای دیگر غیر از واحد احداثی اقدام به طرح شکایت در دادگستری کرده و در نتیجه پرونده‌ ۲۰ هزار صفحه ای در ۳۸ جلد با ۱۶۵۰ نفر شاکی و مطالبه مبلغی بالغ بر ۱۲۹ میلیارد تومان در شعبه سوم دادگاه کیفری یک اصفهان با “عنوان اخلال عمده در نظام اقتصادی” تشکیل و اولین جلسه رسیدگی به این پرونده با حضور متهم، شکات و وکلای مدافع در مرداد سال گذشته برگزار شد. هر چند که دادگستری میزان بدهی این شرکت به مدیریت مجید آوش را ۱۲۹ میلیارد تومان اعلام کرده، اما شاکیان این پرونده میزان کلاهبرداری را بیش از ۲۵۰ میلیارد تومان می دانند.

یکی از سرمایه‌گذاران شرکت صدرا نفت پارسیان در مورد وقایع این پالایشگاه گفته است: «کارخانه صدرا نفت با پول سرمایه‌گذاران شروع به کار کرد و در سال ۱۳۹۶ به بهره وری کامل رسیده بود. در ابتدای سال و در اردیبهشت ماه طبق روال، سرمایه‌گذاران سود ماهیانه خود را دریافت می‌کردند، اما همان‌طور که هر شرکتی در ابتدای سال تکانِ مالی دارد و ممکن است کمی دچار رکود شود این شرکت هم نتوانست سود دو ماه سرمایه گذاران را پرداخت کند و سرمایه‌گذاران شاکی بدون دادن مهلت از مدیریت این پالایشگاه شکایت کردند. کار به دادستانی کشیده و رییس هیات مدیره کارخانه هم برای پاسخگویی مراجعه کرد، بازداشت و کارخانه هم پلمب شد. این کارخانه که مواد سوختی از قبیل بنزین، گازوئیل، ضد یخ خودرو و… را تولید می‌کرد در سال ۱۳۹۶ به دلیل بدهی مالی با حکم مقام قضایی تعطیل شد و اکنون چهار سال است که تمام تجهیزات این کارخانه در حال خاک خوردن و فرسوده شدن است. در کارخانه صدرا نفت پارسیان بیش از سه هزار نفر سرمایه‌گذاری کرده بودند و به طور متوسط ماهیانه سود مقرر را دریافت می‌کردند که با رکود کارخانه چند ماه سود خود را دریافت نکرده و در نتیجه برخی از سرمایه‌گذاران از شرکت شکایت کردند.»

درخواست آوش برای خروج از زندان

براساس گزارشی که ایسنا منتشر کرده در اردیبهشت ۱۴۰۰ تماسی با دفتر این خبرگزاری گرفته شده که قبل از وصل شدن آن، یک پیام صوتی با این مضمون پخش شده که “این تماس از زندان مرکزی اصفهان است”، پشت خط هم “آوش” مالک و رییس هیات مدیره کارخانه صدرا نفت پارسیان بوده است! مجید آوش به این خبرگزاری گفته: «بیش از چهار سال است که کارخانه صدرا نفت پارسیان به دلیل بدهی مالی به سرمایه گذاران خود با حکم مقام قضایی تعطیل شده است و نگران مستهلک شدن سرمایه مردمی است که به او اعتماد کرده بودند، زیرا در این چهار سال که تولید بنزین صادراتی آنها متوقف شده علاوه بر بیکار شدن کارگران آن، پالایشگاهی با ارزش بیش از صدها میلیارد تومان در حال مستهلک شدن است.»

آوش مدعی شده «من به مردم بدهکارم. می خواهم بدهی مردم را بدهم، اما تا وقتی در زندان باشم نمی توانم. می دانم سرمایه ای که برخی به من سپردند همه سرمایه زندگی شان بود. قصدم این نبود که سرمایه مردم تلف شود و تلف هم نشده. حدود چهار سال هر ماه سود مقرر را به سرمایه گذاران می دادم، اما از سال ۹۶ و با تغییرات و مشکلاتی که برای اقتصاد کشور رخ داد دو یا سه ماه نتوانستم پرداخت کنم و با شکایت تعدادی از سرمایه گذاران به زندان افتادم.»

حکم نهایی آوش صادر شد

محمدرضا حبیبی، رییس کل دادگستری استان اصفهان در خرداد امسال با اشاره به حکم نهایی رسیدگی به پرونده اتهامات مدیرعامل شرکت صدرا نفت پارسیان در شعبه سوم دادگاه کیفری یک استان اصفهان گفت: «این پرونده با یک هزار و ۶۵۰ شاکی، پرونده‌ای بسیار سنگین و وقت گیر بود که در دادگستری اصفهان با عنوان اخلال عمده در نظام اقتصادی بررسی و رسیدگی شد. اموالی که از شاکیان این پرونده، مدیر شرکت به عنوان خانوادگی سپرده جذب کرد بیش از ۱۳۰ میلیارد تومان بود.»

او اضافه کرد: «مجید آوش، مدیر شرکت، سود‌های نامتعارف همان ماه‌های اول پرداخت می‌کرد، اما بعد از مدتی نتوانسته بود به تعهداتش عمل کند که همین امر باعث سرازیر شدن شاکیان به دادسرا شد. پس از رسیدگی در دادگاه کیفری شعبه سوم در اصفهان حکم نهایی صادر و مدیر شرکت به تحمل ۲۰ سال حبس و ضبط اموالی که به صورت غیرقانونی جمع کرده بود محکوم شد. با اعتراض محکومان، پرونده به دیوان عالی کشور ارسال شده بود که امروز (۱۳ خرداد ۱۴۰۰) پرونده واصل شد و به تأیید دیوان عالی کشور هم رسید.» بر این اساس مقرر شده است که تمامی اموالی که از این طریق جمع آوری شده به نفع دولت ضبط شود ولی پیش از آن باید بدهی شکات این پرونده از همین طریق پرداخت شود و مابقی هم به حساب دولت واریز شود.

سرنوشت کارخانه صدرا نفت پارسیان

براساس آنچه از این پرونده منتشر شده است کارخانه از همان روزهای اول اعلام شکایت سرمایه گذاران بسته شده و تا امروز هم پلمپ آن به دلیل تعدد طلبکاران برداشته نشده است، یکی از سرمایه گذاران این کارخانه گفته است: «عده‌ای دانسته و ندانسته سبب بروز تعطیلی کارخانه شدند، تلاش زیادی کردیم که از شکایت سرمایه‌گذاران دیگر جلوگیری کنیم که موفق نشدیم. از مسئولان تقاضا داریم در سال رفع موانع تولید دوباره کارخانه صدرا نفت پارسیان را در مدار تولید قرار دهند و پلمب آن را بردارند. اگر این مهم رخ دهد مشکل سه هزار سرمایه‌گذار این کارخانه هم حل می‌شود و کارگران  بیکار شده‌ نیز به کار خود باز می‌گردند.»

محمود آوش، برادر مالک و رییس هیات مدیره کارخانه صدرا نفت پارسیان به عنوان نماینده قانونی شرکت در آخرین اظهارنظر خود یعنی در اردیبهشت ماه به ایسنا گفته است: «کارخانه برادرم به دلیل تعویق در پرداخت سه ماه سود سرمایه گذاران تعطیل شد و چهار سال است که تلاش می‌کنیم دوباره کارخانه را بازگشایی کنیم. ارزش گذاری اسمی و تجهیزاتی کارخانه صدرا نفت در سال ۱۳۹۸ حدود ۱۰۳ میلیارد تومان بود و هم اکنون با توجه به کار کارشناسی که انجام شده بالغ بر ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومان ارزش گذاری شده و امتیاز بورسی آن بیش از دو هزار میلیارد تومان است. بنابراین انتظار داریم مالک کارخانه هر چه زودتر آزاد شود تا کارخانه به سوددهی لازم برسد و طلب سرمایه گذاران پرداخت شود.»

مجید آوش همچنان در زندان است و طلب طلبکاران هم به صورت کامل پرداخت نشده و کارخانه هم تعطیل است.