داماد سرخونه های سیاست

محمدهادی رضوی، داماد محمد شریعتمداری

مدیرعامل گروه اقتصادی فاطمی و سرمایه گذار اصلی سریال معروف شهرزاد بود که به عنوان متهم اصلی در پرونده فساد بانک سرمایه درباره اش گزارش دادیم. محمد هادی رضوی، داماد محمد شریعتمداری وزیر سابق تعادن، کار و رفاه اجتماعی در دولت روحانی است. محمد شریعتمداری در واکنش به اتهامات داماد خود گفته بود: بنده چهار فرزند داردم که هیچ کدام قراردادی با هیچ کجای دولت ندارند، داماد من هم همین طور. اگر دامادم خطایی کرده باید با او برخورد کنند و اگر من مداخله ای کرده ام باید مورد اعتراض قرار بگیرم؛ اما نکرده ام. نباید حیثیت من به خاطر دامادم مورد تعرض قرار بگیرد.» 

مرداد سال ۹۸ رضوی به اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور به ۲۰ سال حبس، ردمال، ۷۴ ضربه شلاق و محرومیت از خدمات دولتی محکوم شد.

علی اشرف ریاحی، داماد محمدرضا نعمت زاده

علی اشرف ریاحی نمک خورد و نمکدان شکست. او با پاسپورتی جعلی از کشور فرار کرد اما قبل از فرار علیه وزیر سابق که پدرخامنش است، مستنداتی اراده داده است.

علی اشرف ریاحی همسر زینب نعمت زاده است که به اتهام عدم بازپرداخت ۶.۶ میلیارد یورو در پرونده پتروشیمی ممنوع الخروج بود، اما متواری شد. بنابر اعلام دادستانی، ریاحی به معاونت در اخلال کلان در نظام اقتصاد و تحصیل مال از طریق نامشروع متهم است. دیگر متهمان این پرونده به عنوان مدیران و خریدان آنها مه از خریدارن خارجی بودند پول های کلان دریافت میکردند و تحت عنوان دورزدن تحریم ها، شرکت هایی را در خارج تاسیب کرده بودند. 

هانی میرمحمدعلی؛ داماد صفدرحسینی

هانی تا قبل از اینکه داماد صفدر حسینی شود، در مغاز سرامیک فروشی پدرش کار میکرد. اما پس از ازدواج با فاطمه حسینی، دختر صفدر حسینی یکباره زندگی اش دگرگون میشود. هانی توانست به معاونت مدیرعاملی و عضویت در هیات مدیره هلدینگ بزرگ سرمایه گذاری «صبا جهاد» منصوب شود. صبا جهاد از شرکت های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کشوری است  که درزمینه مسکوکات، فلزات گرانبها، گواهی سپرده بانکی و پروژه های تولیدی و ساختمانی و… سرمایه گذاری میکند.

هانی میرمحمدعلی سرامیک فروش و با مدرک جعلی مهندسی عمران،  با رانت پدر زن خود و با مساعدت حمید پورمحمد گل سفیدی، قائم مقام وقت بانک مرکزی دولت احمدی نژاد مجوز صرافی دریافت کرد و در اوج تحریم و بحران ارز، دهها میلیارد تومان پول جابه جا میکرد. میرمحمدعلی در حال حاضر مدیرعامل و نایب رئیس هیئت مدیره شرکت محراب عمران از دیگر شرکت های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی نیز هست.

صفدر حسینی وزیر کار و وزیر اقتصاد دولت محمد خاتمی بود و در دولت روحانی رئیس پیشین صندوق توسعه ملی ایران شد. فاطمه حسینی، با رانت پدر و قرارگرفتن در لیست اصلاح طلبان در انتخابات مجلس دهم، توانست وارد مجلس شود.

صفدر حسینی پس از جنجال افشای حقوق های نجومی، استعفا داد، براساس گزارش ها صفدر حسینی در سال ۹۴ حدود یک میلیارد تومان حقوق، مزایا و وام دریافت کرده بود.

حسن میرمحمدعلی؛ داماد علی شمخانی

حسن میرمحمدعلی، مدیرعامل شرکت خط سفید دریای ایرانیان، همسر زینب شمخانی است. حسن میرمحمدعلی سه برادر دارد که برادر کوچکتر هانی میرمحمدعلی همان داماد صفدر حسینی است. علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی است و حسن میرمحمدعلی صاحب ملکی در لواسان بود که بخاطر ساخت و ساز غیرقانونی در آن حواشی زیادی یافت.

این ملک که بخشی از باغ حکمت و متعلق به ستاد اجرایی فرمان امام بوده، سال ۸۹ به هادی و هانی میرمحمدعلی و فاطمه حسینی فروخته شده است. براساس این اسناد، کمیسیون ماده ۱۰۰ به دلیل «تخلف» و «اضافه بنا» ابتدا حکم به تخریب این دو ویلا داده بود اما این حکم در نهایت به جریمه نقدی تبدیل شده است.

گفته می‌شود تخلف این ملک علاوه بر اینکه زمین‌های تغییر کاربری داده شده کشاورزی و باغات لواسان را مسکونی کرده‌است، مشمول تخلف افزودن تعداد طبقات هم هست.

دی ماه ۹۷ در خبرها آمد که هادی میرمحمدعلی، داماد شمخانی با بیل و کلنگ به همراه کارگران ساختمانی به منزل یک خبرنگار حمله کرده است. این خبرنگار همان افشاکننده تخلف ساخت و ساز در لواسان در ویلای منتسب به میرهادی بوده است.

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی هرگز درباره رفتار و اقدامات غیرقانونی دامادش به رسانه ها پاسخگو نبوده است.

تبط دادنامه حقوقی مجتمع قضایی شهید بهشتی که ۲۶ فروردی سال ۹۶ صادر شد نشان میدهد که دختر و داماد شمخانی ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در موسسه اعتباری فرشتگان و موسسه اعتباری کاسپین، پس انداز داشتند.

محمد مهدی احمدی؛ داماد محسن رضایی و برادر عروس باقر قالیباف

محمد مهدی احمدی به عنوان مدیرعامل جدید بانک صادرات نام برده میشود که تکذیب شد. بااین همه احمدی عضو هیئت مدیره و قائم مقام بانک شهر است. سال ۹۷، رحمت الله حافظی، عضو سابق شورای شهر تهران به ماجرای انتصاب مهدی احمدئی که برادر عروس قالیباف و داماد محسن رضایی است، واکنش نشان داد و در تویتتی نوشت: «انتصاب برادر عروس قالیباف به عنوان معاون ارزی بانک شهر تداعی کننده انتصابات فامیلی است. این انتصابات برای جامعه قابل درک و پذیرش نیست و از طرفی هم نشانه نفوذ تیم قبل بر مجموعه شهرداری است»

مهدی احمدی متولد تهران و عضو سابق هیات مدیره موسسه ای تابناک است. مهدی برادر زن الیاس قالیباف هست و به همسن خاطر در برخی رسانه ها به برادر عروس قالیباف هم شناخته میشود.

حسن میرخلیلی، داماد احمد خاتمی

حسن میرخلیلی روحانی است و کارشناسی ارشد علوم سیاسی دارد، خلیلی در دولت حسن روحانی با حکمی از سوی محمدباقر نوبخت به عنوان رئیس حوزه ریاست سازمان برنامه و بودجه انتخاب شده بود. احمد خاتمی، امام جمعه تهران در واکنش به این انتصاب گفته بود: «هیچ گاه برای عیچ یک از دامادهایم سفارشی برای کاری نداشته، ندارم و نخواهم داشت.در رابطه با مسئولیت اقای میرخلیلی نه تلفنی و نه کتبی هیچ سفارشی نداشته ام. میتوانید از اقای محمدی و دکتر نوبخت بپرسید»

حسن میرخلیلی متولد ۱۳۶۰ است و قبل از اینکه رئیس دفتر سازمان برنامه و بودجه شود، در معاونت توسعه مدیریت و پشتیابانی سازمان اوقاف بوده است.

پدر حسن میرخلیلی هم چندین دوره نماینده ی اصول گرای میناب در مجلس شورای اسلامی بوده است.

کامبیز مهدی زاده فرساد، داماد حسن روحانی

کامبیز مهدی زاده در سال ۱۳۶۴ در اهر به دنیا آمده و سال ۸۵ در رشته زمین شناسی در دانشگاه آزاد واحد کرج لیسانس گرفت و گویا در ادامه در رشته زمین شناسی نفت فوق لیسانس گرفته است.

از سال ۹۲ و روی کارآمدن دولت روحانی، زندگی مهدی زاده هم تغییر میکند. در وزارت نفت، مشاور مدیرعامل یکی از شرکت های نفت میشود وهمزمان مشاور جوانان در امور فرهنگی ورزشی است و مشاور امور نخبگان در فرمانداری شهرستان کرج.  پس از آن در سال ۹۵ عضو ستاد سیاستگذاری و رئیس نخبگان و جوانان فناور کشورهای اسلامی میشود.

مهدی زاده طبق بیوگرافی که منتشر کرده سال ۹۵ سمت مشاور یا سرپرست و ریاست چندین مرکز و معاونت علمی و مهندسی مختلف را در نهاد ریاست جمهوری و دانشگاه آزاد اسلامی داشته است و از این میان چندین اختراع هم ثبت کرده است.

مهدی زاده در خرداد سال ۹۷ به عنوان دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور انتخاب شد. او همچنین در دولت حسن روحانی از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت به عنوان معاون وزیر و رئیس سازمان زمین شناسی کشور منصوب شد که سرو صدای زیادی کرد و مهدی زاده در نامه ای استعفا داد.

جالب اینجاست که مهدی زاده باوجود این همه مشغله کاری، در حال تحصیل مقطع دکتری هم بوده! چون سال ۹۷ در رشته رسوب شناسی دکتری گرفته است.

کامبیز مهدی زاده در یازدهمین دوره انتخبات مجلس از حوزه انتخابیه تبریز ثبت نام کرد و خودش گفته با اجازه حسن روحانی، در انتخابات شرکت کرده اما از سوی شورای نگهبان ردصلاحیت شد.

روح اله رحمانی، داماد حداد عادل

روح الله رحمانی؛ داماد آمریکایی حدادعادل بعد از دو ماه فعالیت در وزارت ارتباطات در سمت مدیرکل دفتر امور نوآوری و حمایت از سرمایه گذاری؛ به دلیل قانون مدیریت خدمات کشوری و دوتابعیتی بودن از مدیرکلی این وزارتخانه استعفا داد. اما یکم مهر سال ۹۶، رسانه‌ها با خبر شدند که رحمانی بعد از کناره‌گیری از پست دولتی‌اش در وزارت ارتباطات، مسوول بخش جدیدالتأسیس «نوآوری و توسعه» در اپراتور دوم (ایرانسل) شده است. رحمانی همچنان رئیس هیات مدیره دیجی کالا است. ۵ سال عضو هیات علمی دانشگاه تهران بود.

غلامعلی حداد عادل در یک برنامه تلویزیونی گفته بود: دامادم شهروند آمریکاست و از خانواده های شهیدپرور آمریکاست.»

روح الله رحمانی، پیش از ازدواج با بنت الهدی؛ نام دیگری داشت و یکی از کارمندان شرکت مایکروسافت بود. او متولد و بزرگ شده ای اوهایو آمریکاست و دکتری خود را در رشته علوم کامپیوتر در سنت لویی واشنگتن دریافت کرده است. درباره طریقه آشنایی او با دختر حدادعادل، گفته شده  بنت الهدی برای سفری به آمریکا رفته بود در آنجا با همسرش آشنا میشود.

غلامعلی حداد عادل عضو مجمع تشخیص نظام و پدرزن مجتبی خامنه ای است و به این ترتیب رحمانی و مجتبی خامنه ای باجناق هستند.

مهدی خورشیدی، داماد احمدی نژاد

در دی سال ۹۰ به ریاست سازمان استاندارد منصوب شد اما این حکم با واکنش نمایندگان مجلس مواجه و یک هفته بعد لغو شد. خورشیدی یک ماه بعد به عنوان معاونت امورقوا در دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام گمارده شد. شهریور سال ۹۱ هم به ریاست بیمارستان فیروزیآبادی شهرری درآمد. داماد احمدی نژاد همچنین با حکم معاون اولی پدرزن خود، به سمت مشاور نهاد و دبیر شورای مشاورین رئیس جمهور منصوب شد.

وحید خاوه ای، داماد سردار احمدی مقدم

چندی قبل پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان، طی حکمی وحید خاوه ای را به عنوان مدیرعامل جدید بنیاد علوی منصوب کرد. خاوه ای داماد سردار اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده سابق نیروی انتظامی است.

حسین احمدی، داماد علیرضا زاکانی

علیرضا زاکانی شهردار تهران در انتصابی که مورد انتقاد بسیاری قرار گرفت، حسین حیدری، دامادش را به عنوان دستیار ویژه و مشاور شهردار منصوب کرد. هر چند بعد از انتقادات حکم وی را ملغی کرد..

مسعو فیاضی، برادر داماد زاکانی

زاکانی در دوره ای که نماینده مجلس و رئیس مرکز پژوهش های مجلس بود، برادر داماد خودش، مسعود فیاضی را به عنوان معاون خود و مدیرکل مرکز مطالعات فرهنگی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی منصوب کرد.

پیام تیرانداز ، داماد خواهر علیرضا زاکانی

پیام تیرانداز ۴۱ ساله که در چهار سال اخیر مدیرعامل خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران بوده،هم  داماد خواهر زاکانی است.