محمد امامی

پولشویی در سینما

محمد امامی از تهیه کنندگان جوان و مشهور سینماست که در سال‌های اخیر نامش با فساد کلان اقتصادی در پرونده های صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه گره خورده است.  محمد امامی در سال‌های اخیر چند باری به همین اتهام بازداشت شد و در حالی حاضر نیز در زندان به سر می‌برد و دادگاه رسیدگی به اتهامات او در جریان است.

محمد امامی،  متهم است به اینکه از طریق نفوذ در مدیران وقت بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان و شرکت‌های وابسته به نهاد‌های مزبور و از مجرای پرداخت رشوه موفق شده است مبالغ قابل توجهی را در پوشش دریافت تسهیلات و ضمانت نامه و یا قرارداد حق العمل کاری از نهاد‌های مزبور برای شبکه منسوب به خود خارج کند.

امامی همینطور به اتهام مشارکت در فساد مالی صندوق ذخیره فرهنگیان، پول شویی و رشوه در قالب یک شرکت نفتی محاکمه میشود.

اتهامات امامی براساس کیفرخواست

  • تحصیل مال ازطریق نامشروع از طریق دریافت غیرقانونی مجموعا به میزان ۹۰ میلیارد تومان تسهیلات مشارکت مدنی از بانک سرمایه به نام شرکت‌های مختلف
  • تحصیل مال ازطریق نامشروع از مجرای دریافت غیرقانونی ۲۶ فقره ضمانت‌نامه بانکی فاقد پشتوانه به مبلغ ۵٠٩ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان از بانک سرمایه برای پنج فقره شرکت‌های مختلف
  • تحصیل مال نامشروع به میزان ۱۳۵ میلیارد تومان از بانک سرمایه
  • تحصیل مال نامشروع از مجرای دریافت غیرقانونی مجموعا ۱۱۲ میلیارد و ۴٣٢ میلیون تومان از شرکت‌های سرمایه گذاری فرهنگیان متعلق به صندوق ذخیره فرهنگیان در پوشش قرار داد‌های حق‌العمل کاری
  • تحصیل مال از طریق نامشروع از مجرای دریافت غیر قانونی وجوه به میزان ۴۱ میلیارد و ۴۹۵ میلیون تومان در پوشش انعقاد قرارداد‌های حق العمل کاری
  • تحصیل مال نامشروع از بانک سرمایه به میزان ۱۲۶ میلیارد و ۹۳۰ میلیون تومان در فرآیند دریافت املاک لواسان و چناران از بانک سرمایه و انتقال ملک خیابان شهید فیاضی از مجرای گران نمایی
  • اقدام مجرمانه متهمان در مقام تسویه مطالبات بانک سرمایه با توسل به گزارشات کارشناس خلاف واقع و جعل اسناد رسمی بوده است.

همچنین نماینده دادستان امامی را متهم کرد که در عزل و نصب‌های بانک سرمایه وصندوق ذخیره فرهنگیان از سال ۹۲ تا ۹۵ نقش داشته است.

امامی اما هیچکدام از اتهاماتش را قبول ندارد و میگوید نه تنها بدهکار بانکی نیست بلکه طلبکار هم هست.

محمد امامی کیست؟

امامی در دادگاه گفته است: «از کودکی کار کردم و ساخته‌ام و می‌سازم. تشنه شهرت نبودم و نیستم و از دقایق زندگی برای تحقق رویاهایم استفاده کردم و کارنامه‌ام مستندترین متن دفاعیه من است.» اما درباره امامی چه می دانیم؟

سید محمد امامی فرزند احمد در سال ۱۳۶۰ در تهران متولد شد. یک خواهر به نام سارا امامی دارد و نام همسر اولش مهسا پیراسته است. به گفته دوستان نزدیکش امامی اکنون مجرد است.

به گزارش سایت های سینمایی؛ محمد امامی کار حرفه‌ای خود را از تلویزیون آغاز کرد و سال ۱۳۹۲ در سریال شاهگوش به کارگردانی سید داود میر‌باقری به عنوان تهیه کننده فعالیت داشته است. اما مهم‌ترین بخش‌ بیوگرافی سینمایی محمد امامی تهیه کنندگی سریال شهرزاد است. گفته شده امامی بیش از ۱۲ میلیارد تومان در سریال شهرزاد سرمایه گذاری کرده است که دستمزدهای کلان به بازیگران مشهور آن از جمله حواشی این سریال بوده است.

فیلم های سینمایی «تابو» به کارگردانی خسرو معصومی، «ابد و یک روز» سعید روستایی، «خوب بد جلف» پیمان قاسم‌خانی و «کاناپه» کیانوش عیاری با سرمایه او ساخته شده‌اند. محمد امامی و هادی رضوی به عنوان نماد‌های فساد در سینما معرفی می‌شوند.

اما پول این سریال ها و فیلم های سینمایی از کجا  تامین می شده است؟

محمد امامی رئیس هیات مدیره چندین شرکت در حوزه بازرگانی است از جمله شرکتهای روشه قشم، سون قشم و توسعه تجارت مرین که به نام این شرکتها تسهیلات و وام های کلان از بانک سرمایه گرفته است.

بخشی از سرمایه های محمد امامی، اعتباری بوده که از صندوق ذخیره فرهنگیان گرفته است. شریک محمد امامی در این مسیر، شهاب الدین غندالی، مدیرعامل سابق صندوق ذخیره فرهنگیان بود اما در ظاهر این همسر دوم شهاب الدین غندالی است که شریک جرم امامی است.

بازیگر اصلی اما این دو نفر نیستند؛ خانواده محمد امامی در قم و تهران پشتوانه مذهبی دارند ولی نه آن قدر. پشتوانه اصلی آنها، خانواده مرحوم «آِیت الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی»، رییس سابق قوه قضاییه است.

محمد امامی، از طریق شهاب الدین غندالی، متهم فساد در صندوق ذخیره فرهنگیان و احمد هاشمی شاهرودی، برادر زاده و داماد عراقی الاصل محمود هاشمی شاهرودی، رئیس سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام؛ به عضویت در هیات مدیره برخی از شرکت ها درآمد که از آن جمله می‌توان به شرکت ‌های: موسسه روشنگر عدالت ایرانیان، پیک راه ابریشم، ابریشم تجارت قشم، تجارت آفرین سون قشم، تصویر گستر پاسارگاد، مهندسی فرآیند خوراک، شرکت افق طلایی اندیشه، گروه بین المللی ویستا اشاره کرد. نماینده دادستان در دادگاه ویژه جرایم اقتصادی در بهمن ۹۷ گفته بود که سید محمد امامی ، ۴۱۰ میلیارد ریال ضمانت نامه بدون تودیع وثیقه دریافت کرده است.

اتصال شبکه امامی با خانواده هاشمی شاهرودی

شرکت «توسعه تجارت مرین» از قدیمی ترین  شرکت های زیرمجموعه محمد امامی است، که در سال ۸۵ تاسیس و در حوزه نساجی فعالیت می کرد. اما از سال ۹۰ و با ورود سیده ادیبه، سید محمد صادق و سید احمد هاشمی شاهرودی به شرکت توسعه تجارت مرین و عضویت آنها در هیئت مدیره این شرکت، فعالیت اقتصادی امامی وارد فاز تازه ای می شود.

سید احمد هاشمی شاهرودی که برادرزاده مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی رئیس اسبق قوه قضاییه است، از این زمان به بعد به عنوان یکی از شرکای امامی در بسیاری از شرکت ها و پروژه های اقتصادی وارد می شود. فعالیتهایی که با فساد و رشوه سودهای میلیاردی برای این تهیه کننده جوان به همراه آورده است.

بنابر نامه معرفی که از طرف احمد هاشمی شاهرودی به ریاست بانک سرمایه در سال ۹۶ ارسال شده امده است؛ شرکت توسعه تجارت مرین در حوزه تجارت در کشور عراق و ایران  و سایر کشورهای همسایه فعالیتهای گسترده ای را ساماندهی و اجرا نموده است. احمد شاهرودی از بانک سرمایه تقاضای وام ۳۰ میلیارد تومانی میکند که با آن موافقت میشود. این درحالی است که هیات مدیره بانک سرمایه در سالهای ۹۱ و ۹۲ سرمایه ای معادل ۱۴۰ میلیارد تومان تسهیلات به شرکتهای زیرمجموعه هاشمی شاهرودی و محمد امامی داده است.

امامی ادعا میکند طلبکار است نه بدهکار

امامی اخیرا از داخل زندان با روزنامه شرق مصاحبه کرده و در این گفتگوی مفصل موضوعات مختلفی مطرح شده است در این مصاحبه امامی تمام اتهاماتی که به او وارد شده است را رد می‌کند و مدعی می‌شود عمده اتهامات صرفا یک اختلاف است و امامی حتی پا را فراتر گذاشته و مدعی می‌شود از بانک سرمایه ۱۰۰ میلیارد تومان طلبکار است. اما پشت پرده ماجرا چیست؟

وقتی پرونده فساد صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه رسانه ای شد؛ محمد امامی درصدد برآمد که بدهی اش را تسویه کند. بدهی بانکی امامی در سال ۹۵ مجموعا ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است که اعلام کرد میخواهد از طریق تهاتر تسویه کند.

امامی و غندالی تلاش می کنند با واگذاری ی زمین و ملک، بدهی خود به بانک سرمایه را تسویه کنند. فردی به نام زاهدی که به عنوان معاون اعتبارات وقت بانک سرمایه با شبکه امامی در ارتباط بوده است طی نامه ای به کارشناسان رسمی، دو ملک را جهت کارشناسی و برآورد قیمت معرفی می کند، تا تهاتر انجام و بدهی امامی تسویه شود.

کارشناسی اولیه یکی از ملک ها را در لواسان ۴۷ میلیارد تومان و دیگری را ۲۰ میلیارد تومان کارشناسی می کنند. اما از انجاکه جمع اعداد کارشناسان به ۳۰۰ میلیارد نمی رسد، و میزان بدهی را پوشش نمی‌دهد جهت تسویه بدهی، آقای زاهدی نامه ای با همان تاریخ و شماره را جعل می کند و این بار خطاب به کارشناسان مرتبط با شبکه امامی نامه می نویسد تا املاک مجددا کارشناسی و قیمت گذاری شوند. این بار با ارزیابی کارشناسان مرتبط با این شبکه، ملک ۴۷ میلیاردی با ۵ برابر گران نمایی ۲۰۵ میلیارد تومان و ملک ۲۰ میلیارد تومانی را ۹۶ میلیارد تومان کارشناسی می کنند و جمعا ارزش املاک ۳۰۱ میلیارد تومان می شود که نه تنها بدهی شرکت های امامی به بانک سرمایه تسویه می شود که مقداری طلبکار هم می شود. لذا  بدهی بعضی دیگر از شرکت های بدهکار به بانک سرمایه که با شبکه امامی در تعامل و ارتباط بودند را نیز تسویه می کنند.

پرونده محمد امامی از همان ابتدا دارای پیچیدگی زیادی بود. دادگاه او دیرتر از متهمان دیگر برگزار شد و پرونده‌ای جداگانه برایش تشکیل شد. از طرف دیگر او به واسطه حضور گسترده‌اش در حوزه سینما از حمایت چهره‌های شناخته شده فرهنگی و هنری برخوردار است

اوایل سال جاری تعدادی از سینماگران با انتشار نامه‌ای به سید ابراهیم رئیسی، رییس دستگاه قضا با تمجید‌های فراوان از امامی خواستار آزادی این تهیه کننده سینما شدند. این سینماگران دلیل درخواست خود را شیوع بیماری کرونا اعلام کردند. اسامی سینماگران امضا کننده نامه هم منتشر شد، اما تعدادی از آن‌ها امضای نامه مذکور را تکذیب کردند.

امامی خودروهای لوکس هدیه میداد

در جلسه رسیدگی به اتهامات احسان دلاویز یکی از متهمان بانک سرمایه به نقش فردی به نام محمدی اشاره شد. مهدی محمدی واردکننده خودرو است که کار تهیه هدایا و خرید خودروهای لوکس را برای محمد امامی انجام می‌داد تا امامی این هدایا را به عنوان حق‌الحساب به افراد مختلف بدهد و در حقیقت تمام رشوه‌های امامی از طریق محمدی خریداری می‌شد.

نماینده دادستان گفت: مهدی محمدی در اقرار‌های خود گفته است امامی خودرویی را برای رشوه به دلاویز خریدار‌ی کرد که این رشوه بابت دلالی یکی از بستگان دلاویز بود که کار‌های سیاسی انجام می‌داد. احسان دلاویز در جلسه دادگاه گفت که پول پورشه اهدایی را داده ولی محمدی گفته که هیچ پولی از دلاویز دریافت نکرده است.

عناوین شغلی: تهیه کننده سریال های شهرزاد و شاهگوش و فیلم های سینمایی ابدو یک روز، خوب، بد، جلف و کاناپه
اتهام‌ها: پرداخت رشوه، نحصیل مال نامشروع و پولشویی
محکومیت‌‌ها: هنوز حکمی صادر نشده
محل زندگی: زندان اوین