اکبر طبری

رشوه گیر بزرگ قضایی

ماجرای پرونده اکبر طبری، مصداق همان ضرب المثلی است که می گویند هرچه بگندد نمکش میزنند، وای به روزی که بگندد نمک!

اینکه مسئول دفتر رئیس قوه قضائیه و دومین چهره قدرتمند دستگاه قضایی که قاعدتا بایستی مسئول نظارت بر درستی و صحت عملکرد قضات باشد، رشوه های میلیاردی گرفته است، موید همان نمکی است که گندیده. رسانه ها با تیترهایی چون محاکمه هزاردستان به استقبال محاکمه اکیر طبری رفتند. فردی که معاون اجرایی رئیس پیشین قوه قضائیه بوده و اکنون به جرم ۲۰ سال فساد مالی و قضایی، محاکمه می شود.

به روایت وکلا و بسیاری از افرادی که حتی خارج از دادگستری بودند، این کارویژه طبری که رشوه میگیرد و کار راه می اندازد، زبانزد بوده و نمی توان باور کرد که دستگاه های نظارتی بیست سال بی اطلاع بوده اند. اینست که از نگاه تحلیلگران، محاکمه ی طبری بدون بازخواست و احضار رئیس سابق قوه قضائیه، صادق لاریجانی، همچنان ناکافی است و بخش های مغفول پرونده اکبرطبری و سرشاخه مفسدان قوه قضائیه همچنان مسکوت باقی می ماند.

قصه زد و یندها و رشوه گرفتن های طبری به این گونه بوده که با استفاده از یک شبکه عنکبوتی، افراد پرونده دار قضایی را شناسایی می کرده و بعد از طریق نفوذ در مسیر پرونده، درخواست رشوه از طعمه می کرده است. اینگونه افراد متمول دارای پرونده های اقتصادی را شکار میکرده و دیگر آنها را رها نمی کرده است تاجایی که بسیاری از آنها از دست طبری عاصی شده اند چون مدام از آنها اخاذی می کرده است. در ازای دریافت رشوه، طبری از طریق فردی به نام انوشه، سفارش هایی را برای رفع و رجوع پرونده یا بستن آن به دستگاه قضایی انجام می داده است.

درباره هویت انوشه، ضدو نقیض های زیادی در دادگاه تاکنون مطرح شده است. اما در جلسه نهم دادگاه گفته شد که قبل از دستگیری طبری، انوشه از کشور فرار کرده است. آنگونه که در دادگاه مطرح شده، انوشه برای رشوه های طبری، طعمه شکار پیدا می کرده است.

طبری با همدستی یک بازپرس به نام حمید علیزاده، فقط در یک پرونده ۳ هزار میلیارد تومان رشوه گرفته است یا در پرونده دیگری از یک متهم اقتصادی، یک ویلای لوکس به ارزش ۴۲۰ میلیارد تومان رشوه گرفته است.

طبری همچنین متهم به مشارکت در تشکیل شبکه جعل و کلاهبرداری و ارتشا و اخذ رشوه است و رسانه ها او را سلطان رشوه خوانده اند. طبری فقط در یک فقره از حسن نجفی به مبلغ ۸ میلیارد تومان نقد و زمینی به مساحت ۳۰۰ متر در کریمخان تهران اخاذی کرده است.

طبری به مدت ۲۰ سال در قوه قضائیه نقشی کلیدی داشته در حالیکه حتی در استخدام قوه قضائیه نبوده و به لحاظ عنوان شغلی، مامور به خدمت بوده است! اکبر طبری در سال‌های ریاست محمود هاشمی شاهرودی بر قوه قضائیه سمت «مدیرکل امور مالی قوه قضائیه» را داشت و با آنکه در سال ۱۳۸۶ اخباری درباره برکناری احتمالی او منتشر شد اما طبری در سال‌های ریاست صادق ‌لاریجانی همچنان  «مدیرکل امور مالی قوه قضائیه» و پس از آن «معاون اجرایی حوزه ریاست قوه قضائیه» بود.

با پایان دوران ریاست صادق آملی لاریجانی؛ طبری اولین کسی بود که در همان هفته نخست و با آمدن ابراهیم رئیسی، از مقامش برکنار شد و چند ماه بعد در ۲۳ تیر ماه ۹۸ توسط اطلاعات سپاه پاسداران در آمل و خانه رئیس سابقش، صادق لاریجانی بازداشت شد. در کیفرخواست طبری از او به عنوان متهم ردیف اول نامبرده میشود، نقش آیت الله صادق لاریجانی در جرایم رشوه و فساد مالی طبری کاملا نادیده گرفته شده است.

استارت بازداشت طبری را علیرضا زکانی، نماینده پیشین مجلس زد. زاکانی در مصاحبه ای با خبرگزاری فارس گفت: «رئیسی برخی افراد که در قوه قضائیه دچار فساد بودند را برکنار کرد، اما معتقدم این برکناری کفایت نمی‌کند و اگر کسی در دوره مسئولیت دچار فساد شده باید محاکمه‌اش کنند و اتفاقا محاکمه کردن فردی که فساد آشکاری دارد و توسط آقای رئیسی کنار گذاشته شده کمک می‌کند که جهت آینده در قوه قضائیه تثبیت شود.»

بعد از این مصاحبه، صادق لاریجانی که حالا ریاست مجمع تشخیص مصلحت را بر عهده داشت، در دفاع از طبری برآمد و گفت اکبر طبری تمام اتهاماتش بررسی و تبرئه شده و برای رئیس سابق قوه قضائیه بی گناهی او محرز شده است.

اما دفاع جانانه ی لاریجانی هم طبری را نجات نداد و نهایتا طبری را جلوی چشم صادق لاریجانی و در منزل او بازداشت کردند.

در خرداد ۹۹ اولین جلسه دادگاه طبری برگزار شد و بعد از ۱۳ جلسه؛ ختم دادرسی اعلام شد.

حکمی که اعدام نبود

اکبرطبری ابتدا مجموعا به ۵۸ سال  و ۹ ماه حبس تعزیری و صد میلیارد تومان جریمه نقدی و ضبط اموال محکوم شد. که در دادگاه تجدیدنظر، دیوان عالی ۱۳ سال حبس را قطعی اعلام کرد.

اکبر طبری بابت تشکیل شبکه چند نفره ارتشاء با وصف سردستگی و اخذ رشوه‌های متعدد به ۳۱ سال حبس تعزیری و ضبط اموال ناشی از ارتشاء و انفصال دائم از خدمات دولتی و بیش از ۴۳ میلیارد تومان جزای نقدی محکوم شده است.

طبری همچنین بخاطر پولشویی به ۱۲ سال و نیم حبس تعزیری و قریب به ۶۰ میلیارد تومان جزای نقدی و ضبط اموال موضوع پولشویی محکوم شده است.

طبری یک واحد آپارتمان در خیابان پاسداران در یکی از برج‌های مجلل به مساحت ۶۳۳ متر به علاوه سه دستگاه آپارتمان مسکونی در برج روما در کامرانیه تهران که یک واحد به مساحت ۶۳۳ متر و واحد دیگر به مساحت ۳۸۸ متر و واحد سوم به مساحت ۳۸۰ متر  داشت که حکم ضبط آن‌ها صادر شده است.

علاوه بر اینها، ۵ قطعه زمین مرغوب در شهرستان بابلسر دارد که تبدیل به یک باغ ویلای بسیار بزرگ شده و ویلای مجللی هم در آن ساخته شده که این زمین ها هم قرار است توسط دادگاه ضبط شود.

بااین همه غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه گفته است آنچه در دادگاه رسیدگی شد فقط بخشی از اتهامات طبری بوده و به زودی بخش دوم پرونده طبری رسیدگی خواهد شد. اکبر طبری در این پرونده ۱۰ عنوان اتهامی داشت که در ۸ مورد دادگاه وی را مجرم شناخت، در دو مورد اتهامی دادگاه وی را مجرم ندانست.

منتقدان اما براین باورند که حکم طبری با جرایم هم همخوانی نداشت و بسیار کمتر بوده است. بیژن نوباوه نماینده تهران در مجلس اینکه بعد از ۲۰ سال فساد و رشوه خواری ۳۱ سال حبس بگیرد مجازاتی حداقلی است. نوباوه، نماینده مجلس از حکم طبری نتیجه گرفته که قوه قضائیه تمایل جدی برای برخورد با دانه درشت ها ندارد.

دیگر قضات متخلف مطرح در این پرونده مثل بیژن قاسم‌زاده و حمیدعلیزاده که عناوین مجرمانه آنها دریافت رشوه و تاثیر دادن نفوذ اشخاص در تصمیمات قضایی بوده هم به اشد مجازات یعنی ۱۰ سال حبس، جزای نقدی و انفصال از خدمات دولتی محکوم شده‌اند؛

در جریان پرونده طبری، نام قضات متخلفی چون حمید علیزاده، غلامرضا منصوری و بیژن قاسم زاده مطرح شد در کنار فعالان اقتصادی چون فرهاد مشایخ فریدون و رسول دانیال زاده بیست نفر دیگر به عنوان متهمان پرونده آمده است که در مفسدان مشهور با آنها آشنا می شویم.

شرح اتهامات و محکومیت‌ها

عناوین شغلی: معاون اجرایی رئیس قوه قضائیه
اتهام‌ها: دریافت هزاران میلیارد تومان رشوه
محکومیت‌‌ها: 13 سال حبس و پرداخت هزار میلیارد ریال جزای نقدی