اشکان طرخورانی و سجاد کاشف

تکه های پازل مافیای ریخته گران

اشکان ﻃﺮﺧﻮراﻧﻰ شوهر خواهر بهروز ریخته گران، شرکتی دارد به نام امیر تجارت هرمس، طرخورانی و شریکش سجاد کاشف، سال ۹۵ برای یک پروژه بزرگ تجاری در اصفهان از بانک سرمایه ۲۵۰ میلیارد تومان تسهیلات گرفتند.

در دادگاه متهمان بانک سرمایه، ادعا شد دو کارتون خواب وام ۲۵۰ میلیارد تومانی گرفتند. اما در جریان بررسی ها ویکی فساد معلوم شد، آن دو جوان اشکان طرخورانی و سجاد کاشف هستند که هر دو در محله زعفرانیه تهران زندگی میکنند. 

کاشف و طرخورانی هر دو متولد دهه ۶۰ هستند و زمانی که تسهیلات ۲۵۰ میلیارد تومانی میگرفتند سی و چند ساله بودند. کاشف اهل تهران است و رشته کامپیوتر در دانشگاه امام خمینی قزوین خوانده است و خودش می گوید در کارهای تبلیغاتی و نمایشگاهی تجاربی داشته اما هیچ تجربه ی نه در ساختمان سازی دارد و نه ارتباط و آشنایی با اصفهان.

کاشف و طرخورانی که احتمالا هم محلی بودند و از نوجوانی باهم رفاقت دارند، با استفاده از رانت بهروز ریخته گران موفق میشوند بدون داشتن هیچ سابقه و توان مالی، از بانک سرمایه، وام میلیاردی برای ساخت مجتمع عظیم تجاری در اصفهان بگیرند. 

بهروز ریخته گران ۳۸ درصد سهام بانک سرمایه را دارد. ریخته گران، ۵ درصد ازاین سهام را به اشکان طرخورانی که همسر خواهرش شده؛ منتقل کرد و از نگاه دادستانی،  طرخورنی از طریق رانت فامیلی با بهروز ریخته گران توانسته از بانک سرمایه  چنین وامی را بگیرد. 

کاشف و طرخورانی از متهمان پرونده بانک سرمایه هستند و خودشان پذیرفتند که برای گرفتن این تسهیلات از رانت استفاده کردند.  پروژه در واقع یک مجتمع اداری-تجاری شبیه پالادیوم تهران بود که این دو جوان تسهیلات را تحت عنوان «مشارکت در ساخت» گرفته بودند. طرخورانی و کاشف نه مالک زمین هستند و نه انبوه ساز. پس برای وثیقه به بانک، ساخت پروژه را اعلام میکنند. پروژه ای که هنوز ساخته نشده است و بانک هم برای برگرداندن پولی که داده، دستش به جایی بند نیست.

  کاشف در گفتگو با روزنامه شرق گفته برای این پروژه، مدارک زمینی به وسعت هزار جریب در اصفهان را به وزارت اطلاعات نشان می دهند چراکه از همان زمان که این دو جوان تسهیلات را از بانک سرمایه دریافت میکنند، وزارت اطلاعات به پروژه مشکوک میشود و کاشف و طرخورانی هر دو به مدت ۱۳ ماه و ۷ماه بازداشت میشوند. در بازجویی ها از این دو نفر پرسیده شده که پدرخوانده پروژه کیست؟

وام ۲۵۰ میلیاردی به نام یک کارگر مغازه

بعد از انتقال ۵ درصد از سهام ریخته گذران به نام اشکان طرخورانی؛ طرخورانی سهام دار بانک سرمایه میشود، کاشف هم مدیرعامل شرکت دیگری بوده، پس یک کارگر ساده مغازه طرخورانی را به نام مدیرعامل شرکت امیر تجارت هرمس به بانک سرمایه معرفی میکنند. امیر اسلام، در دادگاه گفته اشکان طرخورانی از او خواسته کت و شلوار بخرد چون با افراد مهمی جلسه دارند و اسلام را به بانک سرمایه میبرد و نام و امضای او به عنوان مدیرعامل شرکت تجارت هرمس و دریافت کننده تسهیلات در بانک ثبت میشود.

بدین ترتیب «شرکت امیر تجارت هرمس» سال ۹۵  تسهیلاتی به مبلغ ۲۵۰ میلیارد تومان از بانک سرمایه برای مشارکت درساخت یک مجتمع تجاری-اداری در اصفهان می گیرد ولی تا سال ۹۹ هنوز نتوانسته از شهرداری اصفهان مجوز بنای ۱۲ طبقه این مجتمع را بگیرد. کاشف، مدیرعامل شرکت امیر تجارت هرمس به شرق می گوید کار هنوز کلنگ نخورده است! بااین حساب این دو جوان به مدت ۴ سال وام کلانی را دریافت کردند و وثیقه هم خود پروژه است که هنوز کلنگش هم به زمین نخورده است.

بانک سرمایه درحالی به این دو جوان چنین وام سنگینی را داده که پروژه شان حتی مجوز شهرداری اصفهان را نداشته است. با همین اطلاعاتی که کاشف، در گفتگو با روزنامه شرق داده معلوم است که اعطای این وام بدون کمک بهروز ریخته گران، ممکن نبوده است. دریافت کنندگان وام حتی مالک زمین پروژه نبودند و اصلا مشخص نیست برچه حساب و کتابی، شرکت امیر تجارت هرمس، برای دریافت چنین وام هنگفتی، صلاحیتش تایید شده است.

اکنون کاشف و طرخورانی از سوی بازپرس موظف شدند که هرچه زودتر با بانک تسویه کنند. با توجه به اتهامات متعددی که بانک سرمایه با آن روبه روست، مدیران جدید حاضر نیستند هیچ پیشنهادی جز پول نقد را برای تسویه بپذیرند. ضمن اینکه بعد از بازداشت کاشف و طرخورانی؛ مالک زمین که پیمانکار پروژه هم بوده، وکالت مشارکت با امیرتجارت هرمس را ابطال میکند و طبیعتا با ابطال وکالت شرکت؛ کاشف و طرخورانی، وکالتی هم که با شرکت پایدار قشم زیرمجموعه بانک سرمایه دادشتند، باطل میشود.

در خلال این پرونده، پیوسته نام بهروز ریخته گران تکرار میشود. بازپرس و دادستانی برادران ریخته گران را پدرخوانده این ماجرا میدانند.

سجاد کاشف در گفتگو با رسانه ها تلاش دارد وانمود کند که وام ۲۵۰ میلیاردی بانک سرمایه ربطی به بهروز ریخته گران ندارد، اما حتی خواندن ماجرا به روایت سجاد هم نمیتواند ردپای ریخته گران را بپوشاند. مهمترین سوال اینست که پول کجاست؟ و چرا کاشف و طرخورانی نمیتوانند وام را تسویه کنند، آنها که مجوز شهرداری را نگرفتند که ساخت پروژه را شروع کنند، پس ۲۵۰ میلیارد تومانی که گرفتند، کجاست؟

شرح اتهامات و محکومیت‌ها

عناوین شغلی: مالکان شرکت امیر تجارت هرمس
اتهام‌ها: دریافت 250 میلیارد تومان تسهیلات غیرقانونی از بانک سرمایه
محکومیت‌‌ها: پرونده همچنان در حال رسیدگی است