احمد هاشمی شاهرودی

پشت پرده غارتگران بانک سرمایه

احمد هاشمی شاهرودی برادر زاده آیت الله هاشمی شاهرودی ، رئیس سابق قوه قضائیه است که در سال ۹۷ درگذشت. نام احمد هاشمی شاهرودی در پیوند با پرونده محمد امامی مطرح شد. احمد هاشمی شاهرودی شریک محمد امامی بوده و مدیرعامل برخی از شرکتهای وابسته به امامی از جمله شرکت توسعه تجارت مرین بوده است. شرکتی که از بانک سرمایه میلیاردها تومان تسهیلات گرفته است.

حلقه وصل سیدمحمد امامی با احمدهاشمی شاهرودی؛ محمد باقر هاشمی شاهرودی فرزند مرحوم آیت الله شاهرودی و همکلاسی دوران نوجوانی محمد امامی بوده است. فردی که نامش بارها در دادگاه بانک سرمایه برده شده است اما کماکان ابهامات و سئوالات زیادی راجع روابط و نوع تعاملات سیدمحمد باقر شاهرودی، محمدامامی و سیداحمد شاهرودی باقی مانده است.

تاکنون چندین جلسه دادگاه محمد امامی برگزار شده است اما علارغم انتشار اسنادی از نامه نگاری های احمد هاشمی شاهرودی با بانک سرمایه، در هیچکدام از جلسات دادگاه، نماینده دادستانی نامی از احمد هاشمی شاهرودی نبرده است.  

برادرزاده رئیس سابق قوه قضائیه در حلقه اصلی چهار شرکت توسعه تجارت مرین، فردانش پژوهان، پیک راه ابریشم و سون قشم است. احمد هاشمی شاهرودی به نام این شرکتها تسهیلات از بانک سرمایه گرفته و حتی در موردی مدیرعامل بانک سرمایه را تهدید کرده که اگر نسبت به درخواست امامی ترتیب اثر ندهد، احمد هاشمی شاهرودی از رانت سیاسی و ارتباطی اش با نهادهای انتصابی حکومت استفاده میکند.

احمد هاشمی شاهرودی به پشتوانه و ارتباطات خانوادگی اش، تاکنون توانسته علارغم نقش و ارتباطش با شبکه فساد محمد امامی، تحت بازجویی قرار نگیرد و بدون آنکه در شبکه بانکی و نظارتی به دام بیفتد، از رانت آقازادگی اش بهره برد.

یکی از مدیران عامل سابق بانک سرمایه برای روشن شدن ابعاد پشت پرده و حامیان بیرونی شبکه امامی و شاهردوی در دادگاه بانک سرمایه به دونامه با امضای سیداحمد شاهرودی اشاره می کند که در قسمتی از یکی از نامه ها نوشته شده است: «شایان ذکر است در صورت عدم حصول نتیجه از این مسیر، این شرکت برای حقوق خود، مراجعه به مراجع ذی صلاح مثل بانک مرکزی، شورای نگهبان، مراجع عظام تقلید را برای خود لازم میداند.»

احمد هاشمی شاهرودی برادر زاده رئیس سابق قوه قضائیه بوده ولی او در دامن محمود هاشمی شاهرودی پرورش یافته است. بنابر زندگینامه محمود هاشمی شاهرودی، عراقی الاصل است و سه برادرش، هادی، مصطفی و محسن در دوران حکومت بعث عراق دستگیر و اعدام شدند.

محمود هاشمی شاهرودی خود ١٢ فرزند دارد که این ۱۲ فرزند، شامل هفت دختر و ۵ پسر است که ۳ نفر از آنها در امورات دفتر آیت الله شاهرودی مشغول به کار بودند. محمد باقر هاشمی شاهرودی رئیس دفتر پدر بود و همکلاسی سابق محمد امامی، گفته شده محمد باقر عامل آشنایی پسرعمویش احمد هاشمی با محمد امامی شد.

شاهرودی ها در شرکت توسعه تجارت مرین

 شرکت توسعه تجارت مرین (شرکت سهامی خاص) است. شرکت توسعه تجارت مرین قدیمی‌ترین از مجموعه شرکت‌های سیدمحمد امامی است، که در سال ۸۵ تاسیس شد و فعالیت آن در حوزه نساجی است و از سال ۹۰ با ورود سیده ادیبه، سید محمد صادق و سید احمد هاشمی شاهرودی به شرکت توسعه تجارت مرین و عضویت آن‌ها در هیات مدیره، فعالیت اقتصادی امامی شکل جدیدی پیدا می‌کند.

به گزارش رویداد۲۴ در آدرس پستی شرکت توسعه تجارت مرین، نام دو شرکت دیگر ثبت شده است: «آشام گستران نوید» و «بهین تجارت دیبا». در اساسنامه «شرکت آشام گستران نوید» این موارد ذکر شده است: «پخش، تولید، توزیع و بسته بندی مواد غذایی صادرات و واردات، اخذ وام و تسهیلات از کلیه بانک‌ها و موسسات مالی معتبر داخلی و خارجی بصورت ریالی و ارزی، ایجاد شعب و نمایندگی داخلی و خارجی، اخذ و اعطای نمایندگی‌های معتبر داخلی و خارجی، شرکت در مناقصات و مزایدات و پیمان‌های دولتی، خصوصی، نیمه خصوصی، داخلی و خارجی، شرکت و برگزاری نمایشگاها و همایش‌های بین المللی داخلی و خارجی، گشایش حساب ال‌سی و اعتبارات در کلیه بانک‌ها و موسسات معتبرخارجی»

سید احمد هاشمی شاهرودی که برادرزاده مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی رئیس اسبق قوه قضاییه است، از این زمان به بعد به عنوان یکی از شرکای امامی در بسیاری از شرکت‌ها و پروژه‌های اقتصادی وارد می‌شود. ضمن اینکه میثم دهقان نیز بعدا به هیات مدیره این شرکت اضافه شده است.

اعضای هیات مدیره این شرکت در سال ۹۰ این افراد بوده‌اند: مجتبی ظهرابی، مجتبی نظری، مرتضی ظهرابی، حسین دهقان، هادی ساعی، حسین ظهرابی، سیداحمد هاشمی شاهرودی، سید محمدصادق هاشمی شاهرودی و سیده ادیبه هاشمی شاهرودی.

سایت رویداد ارتباط فامیلی شاهرودی ها با شرکت توسعه تجارت مرین را اینگونه ترسیم کرده است. درباره شرکت توسعه تجارت مرین در پرونده های محمد امامی و فساد بانک سرمایه بیشتر بخوانید.

سایت رویداد ارتباط فامیلی میان اعضای هیات مدیره شرکت توسعه تجارت مرین، خانواده آیت الله هاشمی شاهرودی و چهره های نظامی و سیاسی حکومت یافته است.

در «گزارش محرمانه» که توسط محمود صادقی، نماینده مجلس دهم منتشر شده است، با اشاره به شراکت محمد امامی و سید احمد هاشمی شاهرودی، برادرزاده و داماد محمود هاشمی‌ شاهرودی، رئیس پیشین مجمع تشخیص مصلحت، آمده است که شرکت‌های این دو نفر در طول سال‌های ۹۱ تا ۹۳، موفق به دریافت ۳۲۷ میلیارد تومان وام از بانک سرمایه‌ شده‌اند.

در بخش دیگری از این گزارش به خرید املاک واقع در لواسان، شمیران و خیابان فرشته متعلق به بانک سرمایه به ارزش بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۲ توسط احمد هاشمی شاهرودی و محمد اشاره شده است.

محمد امامی از سال ۹۵ در بازداشت به سر می‌برد و تاکنون چهارده جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات او برگزار شده است.

در روند رسیدگی به پرونده فساد بانک سرمایه، تاکنون گزارشی مبنی بر احضار یا بازداشت احمد هاشمی شاهرودی که شریک اصلی آقای امامی است، منتشر نشده است.

شرح اتهامات و محکومیت‌ها

عناوین شغلی: آقازاده و شریک محمد امامی و مدیرعامل شرکت توسعه تجارت مرین
اتهام‌ها: کلاهبرداری از بانک سرمایه و دریافت ۳۲۷ میلیارد تومان تسهیلات
محکومیت‌‌ها: به پشتوانه ارتباط خانوادگی اش هرگز تحت بازجویی قرار نگرفت
اقوام: برادر زاده آیت الله هاشمی شاهرودی ، رئیس سابق قوه قضائیه