هادی رضوی

فارغ التحصیل مدارس موتلفه اسلامی؛ غارتگر بانک سرمایه شد

قاضی خطاب به رضوی گفت: شما استودیو سازی می‌کردید، گوشت منجمد می‌فروختید، تهیه کنندگی می‌کردید، به ما بگویید کار شما چیست؟!

هادی رضوی به جرم اخلال عمده در نظام اقتصادی به ۲۰ سال حبس، رد مال و ۷۴ ضربه شلاق و محرومیت از خدمات دولتی محکوم شده است

سید محمد هادی رضوی، متولد فروردین ۱۳۶۳ در تهران، فرزند سید سعید رضوی، از نزدیکان به حزب موتلفه اسلامی است. هادی رضوی در مدارس حزب مؤتلفه اسلامی از جناح راست سنتی، فارغ التحصیل شده و روابط بسیار نزدیکی با مهرداد بذرپاش دارد.

هادی رضوی در سال۸۹ با دختر محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت دوازدهم ازدواج کرد و یک پسر خردسال به نام حسین دارد.
سیدمحمدهادی رضوی مدیرعاملی یک گروه اقتصادی به نام “فاطمی” را برعهده دارد. این گروه در برگیرنده چندین مجموعه از جمله شرکت صنایع آینده سازان فاطمی نوین، سیستم‌های رسانه‌ای فاطمی، ماشین‌های اداری فاطمی و کارخانجات فاطمی می‌باشد و آن طور که گردانندگان آن ادعا کرده اند همواره سعی در بکارگیری نیرو‌های متخصص و خلاقیت‌های منحصربفرد داشته است. رضوی از طریق سه شرکت آینده سازان فاطمی، رهپویان کوثر و شرکت شایگان تجارت آتیه اقدام به کلاهبرداری از بانک سرمایه کرده است.

هادی رضوی همچنین تهیه کنندگی برخی آثار سینمایی و سریال ها در شبکه نمایش خانگی را برعهده داشته است که مهمترین آنها سریال پرمخاطب شهرزاد بود. رضوی سال ۹۶ در مورد سریال شهرزاد و فرایند تولید آن گفته بود: سریال “شهرزاد” بزرگترین و پرهزینه‌ترین مجموعه تاریخ سینما و تلویزیون ایران در بخش خصوصی می‌باشد که با هزینه‌ای بالغ بر ۱۲۰ میلیارد ریال تولید شده است.

ه گزارش مشرق، اولین جلسه محاکمه هادی رضوی در بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۸ برگزار شد. نماینده دادستان در این جلسه درباره اتهامات رضوی گفت: رضوی یکی از دریافت کنندگان تسهیلات از بانک سرمایه است که موفق شده از طریق شرکت‌های آینده‌سازان و ره‌پویان کوثر ۶۰ و ۲۰ میلیارد تومان به نام شرکت‌های فوق و بدون تودیع وثیقه تسهیلات دریافت کند و از طریق شرکت شایگان تجارت آتیه با ۳ فقره ضمانت‌نامه، ۲۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بدون اعتبارسنجی و تودیع وثیقه دریافت کند. رضوی با آن ضمانت نامه ۲۷ میلیاردی اقدام به خرید گوشت و مرغ از شرکت پشتیبانی دام استان تهران کرده و سپس در بازار به فروش رسانده است، اما و نه ریالی به امور دام و نه ریالی بابت ضمانت نامه به بانک نمی دهد .

طبق ادعای دادستانی، رضوی مجموعا ۱۰۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از بانک سرمایه وام و ضمانت نامه گرفته بدون هیچ گونه وثیقه ای!

ماجرای عجیب ملک صبا

سال ۹۲ هادی رضوی از بانک سرمایه وام می گیرد و چندین ملک در نقاط مرغوب تهران خریداری میکند از آنجمله ملکی موسوم به ملک صبا را در خیابان اندرزگو به مبلغ ۱۹ میلیارد  و ۳۰۰ میلیون تومان خریداری میکند. رضوی از طریق روابطی که با شهرداری تهران داشته، در فاصله پنج ماه مجوز ساخت هفت طبقه صد درصد تجاری می گیرد درحالی که مالک قبلی در طی سه سال نتوانسته بود این مجوز را بگیرد!

سال ۹۴ که سررسید پرداخت بدهی بانکی بوده؛ رضوی تقاضای تهاتر کرده و سپس از طریق گران نمایی ملک به مبلغ ۱۲۰ میلیارد تومان، بدهی خود را به بانک سرمایه تسویه میکند.

به این ترتیب که رضوی به شخصی به نام محسن پارساییان از کارشناسان بانک سرمایه رشوه می دهد تا ارزش ملک صبا را بیش از ۴ برابر ارزش واقعی اش یعنی ۱۲۵ میلیارد تومان ارزیابی کند. پارساییان بابت این خوش خدمتی، ۳۰۰ میلیون تومان از رضوی پاداش میگیرد. به گفته دادستانی، تهاتر این ملک ۳۰ میلیارد تومان بوده و نه ۱۲۵ میلیارد تومان، رضوی از بانک کلاهبرداری کرده است.

رضوی در آنزمان ۱۲۰ میلیارد تومان به بانک سرمایه بدهکار بود، ملک صبا را که به دروغ ۱۲۵ میلیارد تومان ارزشگذاری شده؛ بابت بدهی خود تهاتر میکند. اینطوری ۵ میلیارد هم طلبکار میشود و نزدیک به ۵ میلیارد تومان بابت طلبکاری از بانک سرمایه می گیرد که کلاهبرداری دیگری از این بانک است.

اما رضوی به همین راضی نمیشه؛ سال ۹۵ رضوی به رئیس شعبه بانک سرمایه نامه میزند و مدعی میشود که ملک من ۱۵۰ میلیارد تومان ارزش داشته و شما باید یک چیزی هم به من بدهید! محمدرضا خانی، مدیرعامل بانک سرمایه بدون بررسی صحت و سقم ادعای رضوی، مصوبه میکند که هرکسی بدهی خود را تسویه کرده ۶ درصد بابت بخشایش می گیرد. هفت ماه بعد از این مصوبه؛ خانی نامه ی میزند که یک میلیارد و ۵۴۹ میلیون تومان بابت تسویه به رضوی پرداخت شود!!

تمام تسویه بدهی ها رضوی به بانک سرمایه از محل همین ملک صبا بوده که به قیمت ۱۲۵ میلیارد تومان به بانک انداخته است و رضوی هیچ آورد دیگری نداشته است. 

رضوی به جز تسهیلاتی که از بانک سرمایه دریافت کرده بود، مبلغ ۱۰۴ میلیارد تومان نیز از بانک های دی، اقتصاد نوین، مسکن و تجارت به عناوین مختلف وام گرفته است. و اینطور که نماینده دادستانی ادعا کرده، پرونده بانک سرمایه خرده ای از اتهامات اوست. 

اموال و دارایی ها:

طبق کیفرخواست؛ رضوی به همراه آقایان دلاویز و امامی، ملکی در نوشهر بالغ بر ۷۸ هزار متر (سه ویلای لوکس) می‌خرند، ملکی ۴۵۶ متری در خیابان آفریقا و در خیابان احمد قصیر ۵ طبقه که هر طبقه آن ۶۰ متر است به نام خودش خریداری می‌کند. رضوی همچنین به نام منشی خود ملکی را رهن می‌کند و ماشین BMWX ۴ را نیز برای منشی خود خریداری می‌کند. رضوی همچنین صاحب ملکی در خیابان فرشته است.

رضوی با پول معلمان و به اسم سرمایه گذاری خودرو‌هایی از قبیل: سواری مازراتی، بنز S. ۵۰۰، ماشین سوزوکی، تویوتا لافور، موتور سیکلت ان وی اگوستا که قیمت آن به اندازه ده پراید از مدل ۵۰ میلیون تومانی است خریداری می‌کند.

شرح اتهامات و محکومیت‌ها

عناوین شغلی: مدیرعامل گروه اقتصادی فاطمی
اتهام‌ها: مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اختلاس به مبلغ ۱۰۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان
محکومیت‌‌ها: 20 سال حبس، رد مال، ۷۴ ضربه شلاق و محرومیت از خدمات دولتی
اقوام: داماد محمد شریعتمداری وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی