محمد یاسین رامین

2 میلیون یورو فساد در هلال احمر ؛ آقازاده ی در آلمان

بیوگرافی

فساد مالی محمدیاسین رامین، یکی از مدیران هلال‌احمر در آلمان حدود دو میلیون یورو برآورد شد. یکی دیگر از تخلفات پرونده او در دوره احمدی‌نژاد، انتقال مالکیت شرکت “رشد” به نام خود است.

مسئولان سازمان هلال‌احمر در دولت اول حسن روحانی، مرداد ۹۵ از محمدیاسین رامین، مدیرعامل شرکت “رشد” در آلمان شکایت کرده و مدعی شدند او در آخرین سال‌های دولت احمدی‌نژاد، مبلغ دو میلیون یورو برای خرید و واردات دارو و تجهیزات پزشکی را گرفته ولی به فروشنده پرداخت نکرده است.

همزمان با این افشاگری و ثبت شکایت سازمان بازرسی کل کشور و هلال‌احمر در قوه قضائیه، پرونده‌ای در شعبه ۱۰۵۸ مجتمع قضایی ویژه کارکنان دولت تشکیل و بعد از جلسات بازپرسی با حضور متهم، او به دلیل ناتوانی در تامین  29 میلیارد تومان قرار وثیقه روانه زندان شد.

مهم‌ترین دلیل دستگیری رامین، فساد مالی کلان در شرکت “رشد” در آلمان بوده است. رشد یکی از شرکت‌های سازمان تدارکات پزشکی هلال‌احمر بوده که در خرید و واردات دارو و تجهیزات پزشکی به عنوان یک شرکت واسطه عمل می‌کرد. بررسی‌های ویکی فساد نشان داد اقدامات منجر به فساد رامین، مدیرعامل این شرکت علاوه بر چندصد هزار یورو ارز دریافتی، شامل انتقال مالکیت شرکت رشد هم بوده است؛ بطوریکه او توانست از غفلت مسئولان وقت هلال‌احمر در دولت دهم سوءاستفاده کرده و شرکت را به نام خود ثبت کند.

محمدیاسین رامین فرزند محمدعلی(مهرداد) رامین، یکی از مدیران اصولگرا و به نوشته انصاف نیوز فرد “تندور”یی است که در دولت‌های مختلف مسئولیت داشته است. برای نمونه او در اواخر دهه ۷۰ برای مدتی مدیر موسسه رسانه‌های تصویری وزارت فرهنگ و ارشاد بوده و در دولت احمدی‌نژاد هم معاونت مطبوعاتی دولت را برعهده داشت.

پرونده مفاسد شرکت رشد در سال ۹۵ رسانه‌ای شد و پیش از آن هم پرونده‌های اختلاس، رانتخواری و تخلفات مالی جمعی از مسئولان دولت احمدی‌نژاد طی سال‌های ۸۴ تا ۹۲ در دادگاه‌ها مورد بررسی قرار گرفتند. در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی نیز چندین پرونده فساد مالی و اختلاس مدیران دولتی از جمله علی‌اصغر پیوندی، مدیرعامل سازمان هلال‌احمر روانه محاکم قضایی شدند.

اتهامات محمدیاسین رامین

براساس کیفرخواست که جزییات دقیقی از آن در رسانه‌ها منتشر نشده، اتهامات محمدیاسین رامین به این شرح اعلام شدند:

  1. خیانت در امانت و تصاحب ۸۷۳ هزار و ۸۸۷ یورو(خرید پلانگر انسولین)
  2. خیانت در امانت و انتقال مال غیر(سهام شرکت رشد به ارزش ۵۴۰ هزار یورو)
  3. خیانت در امانت و انتقال مال غیر فروش (خودروی جگوار به مبلغ ۱۸ هزار یورو)

سازمان هلال‌احمر در شکایت خود مشخصا به بلاتکلیف بودن دو میلیون یورو برای خرید دارو و تجهیزات پزشکی اشاره کرد. براساس کیفرخواست منتشرشده رقم ۸۸۸ هزار یورو اعلام شد و وکیل متهم گفت، رقمی کمتر از یک میلیون دلار مورد اختلاف است. در گزارش بیشتر رسانه‌ها به این موضوع اشاره نشده است همچنان که در این گزارش ها اقدامات منجر به فساد متهم به صورت دقیق و شفاف توضیح داده نشده است.

انتقال مالکیت و شروع مفاسد

بنظر می‌رسد این پرونده تنها یک متهم دارد؛ آقازاده‌ای که در دولت مدعی “عدالت‌پروری و پاکدستی” و در شرایط تحریم، منفعت‌طلبی کرده است. سایت جماران به استناد منابع و مدارک در اختیار خود چند ماه قبل از تشکیل پرونده، درباره محمدیاسین رامین نوشت که او برای ساماندهی شرکت رشد عازم آلمان شد اما این شرکت را “تصاحب و سهامش” را به نام خود منتقل کرد.

خبرگزاری تسنیم نیز ۱۱ خرداد ۹۸ با استناد به مدارکی درباره جزییات نحوه همکاری متهم با مجموعه هلال‌احمر و مفاسدش نوشت که متهم همکاری خود را در هلال‌احمر ابتدا به عنوان “کارمند پیمانی” شروع کرد و ۲۴ دی ۸۶ توسط مدیرعامل وقت سازمان تدارکات پزشکی “عضو هیئت مدیره شرکت رشد” و سپس ۱۹ مرداد ۸۸ به عنوان مدیرعامل شرکت رشد راهی آلمان شد؛ کشوری که برای او تازگی نداشت، چراکه به واسطه داشتن تابعیت آلمانی و سوءاستفاده از موقعیت خود توانست به تدریج مالک تمام عیار شرکت رشد بشود.

به گزارش تسنیم، قبل از آغاز مدیرعاملی رامین، سازمان هلال‌احمر ۶۵ درصد از سهام شرکت رشد را به ارزش ۵۴۰ هزار یورو در اختیار داشت. مدیرعامل جدید بر پایه همین قیمت توانست ۳۵ درصد مابقی سهام را خریداری و ۱۰۰ درصد مالکیت را در اختیار سازمان تدارکات پزشکی بگذارد. اگرچه این خوش‌خدمتی از نگاه مسئولان وقت هلال‌احمر، نشانه “امانتداری” بود ولی زمینه دو اتفاق را فراهم کرد:

  1. کاهش نظارت‌های مالی بر عملکرد شرکت رشد

۲- جلب اعتماد و تصاحب تدریجی تمام مالکیت شرکت رشد

آذرماه ۹۴ سیدامیر محسن‌ضیایی، رئیس وقت جمعیت هلال‌احمر به خبرگزاری فارس گفت: “این آقازاده علاوه بر بدهی ۶ میلیاردی(ریال)، مالکیت شرکت رشد را در زمان دکتر خاتمی، رییس سابق سازمان جمعیت هلال‌احمر بدست گرفته است.”

طبق قوانین آلمان، شرکت‌های فعال در این کشور باید تحت مسئولیت اتباع آلمانی باشند و رامین هم از این موقعیت استفاده و به دنبال بروز چالش‌هایی، شرکت رشد را به نام خود ثبت کرد. مسئولان هلال‌احمر از سال ۹۴ تا کنون موفق نشده‌اند چاره‌ای برای بازگرداندن حق مالکیت بر این شرکت پیدا کنند.

آغاز اختلاف‌ها با هلال‌احمر

اختلاف‌های متهم با مجموعه هلال‌احمر از سال ۸۹ کلید خورد. گزارش شده با وجود درخواست‌های مکرر مسئولان، رامین از ارسال گزارش‌های مالی به تهران خودداری کرد. حتی سفر کارشناسان هلال‌احمر به آلمان در فروردین ۹۱ بی‌نتیجه بود. در نهایت سازمان تدارکات پزشکی به عنوان صاحب سرمایه اصلی شرکت رشد در نامه‌ای به تاریخ ۳۰ خرداد ۹۱ رامین، مدیرعامل منصوب خود را از “هرگونه اقدام تجاری و اقتصادی در شرکت رشد” ممنوع کرد.

به استناد کیفرخواست پرونده، با وجود این ممنوعیت رامین “خودروی جگوار متعلق به شرکت رشد را به ارزش ۱۸ هزار یورو فروخت.” او مدعی شد بابت پرداخت بخشی از بدهی‌های شرکت این کار را کرد.

یکی دیگر از اختلاف‌های هلال‌احمر با متهم مربوط به “عدم تحویل قالب پلانگر انسولین”(پمپ سرنگ‌های قلمی تزریق انسولین) به سازمان تدارکات پزشکی است. به نوشته تسنیم، متهم هزینه‌های ساخت این قالب به مبلغ ۸۷۳ هزار یورو را به جای واریز به حساب شرکت آلمانی به حساب ریالی خود در شعبه بانکی در کرج منتقل کرد.

در نهایت سازمان تدارکات پزشکی اسفند ۹۲ مدیرعامل جدیدی برای شرکت رشد معرفی کرد و قرار شد رامین آبان سال ۹۳ با مدیر جدید در آلمان ملاقات کرده و نقل‌و‌انتقالات و بررسی اسناد انجام شوند. به استناد گزارش خبرگزاری‌های نزدیک به سپاه پاسداران، رامین ضمن دریافت پنج هزار یورو تنخواه و هزینه بلیت هواپیما به مبلغ سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در جلسه حاضر نمی‌شود و در عوض اوایل خرداد ۹۴ سهام شرکت رشد را به نام خود منتقل می‌کند؛ انتقالی که از نگاه مسئولان هلال‌احمر آخرین ترفند رامین برای جلوگیری از دسترسی آنها به اسناد و مدارک این شرکت بوده است. شرکت رشد مهر سال ۹۵ به دلیل نداشتن دارایی منحل می‌شود.

* واکسن‌گیت؛ جولان رانت‌خواران در واردات واکسن کرونا 

تکذیب واردات شیر خشک آلوده

اگرچه برخی رسانه‌ها “واردات شیرخشک آلوده” را علت دستگیری رامین دانستند ولی سازمان تدارکات پزشکی هلال‌احمر منکر این موضوع شد و مسئولان گفتند بحث فسادی مالی مطرح است.

رسانه‌ها اتهام واردات شیر خشک را اولین بار به نقل از محمدعلی نجفی، مشاور اقتصادی حسن روحانی در روز دهم شهریور ۹۵ منتشر کردند. نجفی در سخنان خود با رسانه‌ها به طور مشخص از رامین نام نبرد ولی براساس کدهایی که در گفته‌هایش دیده می شد، اشاره او به پرونده این متهم بود. به گزارش ایسنا، نجفی گفته بود پسر یکی از مسئولان دولت قبل با تاسیس یک شرکت، مشغول “واردات بخش خاص، مهم و گران‌قیمتی از داروها به‌صورت انحصاری” است. نجفی همچنین از واردات “داروهایی تقلبی یا با کیفیتی پایین” توسط همین شرکت خبر داده و گفته بود “چندین میلیارد دلار عاید جوانی شده که با یکی از خانم‌های هنرپیشه ازدواج و یکی از املاکش را که چند ده میلیارد تومان ارزش داشته به‌عنوان مهریه تقدیم خانم کرده است.”

مشاور اقتصادی رئیس جمهوری در ادامه، بروز این فسادهای اقتصادی را دارای آثار منفی و نشانه “نابودی اخلاق” در کشور ارزیابی و تصریح کرده بود “این فسادهای نهادینه‌شده به بهانه تحریم‌ها، انزوا و عدم تعامل با دنیا، در ارکان مختلف نظام رسوخ کرده است.”

بازتاب این سخنان در رسانه‌ها با واکنش محمد شعبانی، وکیل رامین مواجه شد. او واردات داروهای بی‌کیفیت (شیرخشک‌های فاسد) را تکذیب و موضوع شکایت را براساس اسناد و دفاتر حسابرسی، اختلاف حسابی کمتر از یک میلیون دلار اعلام کرد.دفاتر حسابرسی و صورت‌های مالی شرکت رشد اوایل مهر ۹۵ از آلمان به ایران ارسال و تحویل مقامات قضایی شد.

پرونده جدید در دیوان محاسبات

علاوه بر تشکیل پرونده اتهامات رامین در دادگاه ویژه کارکنان دولت، یک پرونده دیگر هم علیه این متهم در دیوان محاسبات در دست بررسی قرار گرفت. میرحامد خانی، معاون حقوقی سازمان تدارکات پزشکی هلال‌احمر در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۹۸ در مصاحبه با تسنیم اعلام کرد موضوع این پرونده “اختلاف مالی” با هلال‌احمر است. جزییات کیفرخواست این پرونده و حکم دادگاه هنوز منتشر نشده است.

حکم دادگاه

۳۰ اردیبهشت ۹۸ دادگاه بدوی رامین را به ۱۷ سال حبس محکوم کرد که مطابق با قوانین کیفری مجازات اسلامی هفت سال آن قابل اجراست.

محمدیاسین رامین، همسر سابق مهناز افشار از بازیگران مشهور سینمای ایران است که بعد از انتشار اخبار مربوط به محکومیت رامین، خانم افشار هم از او جدا شد.

شرح اتهامات و محکومیت‌ها

عناوین شغلی: مدیرعامل شرکت دارویی رشد در آلمان
اتهام‌ها: فساد مالی کلان و خیانت در امانت
محکومیت‌‌ها: 17 سال حبس
اقوام: فرزند محمدعلی رامین