علی اصغر پیوندی

اختلاس از دانشگاه تا هلال احمر

افشای فساد مالی گسترده در جمعیت هلال احمر به ریاست علی‌اصغر پیوندی، نام این پزشک ۶۰ ساله را وارد فهرست مفسدان اقتصادی جمهوری اسلامی‌ ایران کرد. بررسی ابعاد این پرونده باعث افشای فساد مالی او در زمان ریاست “دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی” هم شد.

علی‌اصغر پیوندی کیست؟

علی اصغر پیوندی متولد شهر “سرخه” در استان سمنان و فارغ التحصیل دکتری تخصصی در رشته گوش، حلق و بینی از دانشگاه شیراز است. گزارش شده که او دوره تکمیلی جراحی اندسکوپی سینوس و بینی را در دانشگاه “گراتس” اتریش گذرانده ‌است. او از سال ۹۲ و با حکم سیدحسن قاضی زاده‌هاشمی، وزیر وقت بهداشت تا سال ۹۶ ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و از همان سال تا زمان دستگیری در آذر ماه ۹۸، ریاست جمعیت هلال احمر را برعهده داشت. اگرچه رسانه‌های ایران او را پسرعمه حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران معرفی کرده‌اند و انتصاب او به ریاست هلال احمر را مرتبط با همین نسبت خویشاوندی می‌دانند ولی او این موضوع را تایید نکرده است.

ریاست دانشگاه علوم پزشکی سمنان به مدت چهار سال‌، عضویت در فرهنگستان پزشکی، تدریس در دانشگاه، فعالیت در مرکز تحقیقات اختلالات شنوایی و بیمارستان لقمان حکیم و ریاست سازمان نظام پزشکی تهران از سال ۹۶ در کارنامه آقای پیوندی ذکر شده است.

جزئیاتی از فعالیت‌های گذشته او که با فساد همراه باشد، در دست نیست یا منتشر نشده است. پرونده مفاسد مالی و اختلاس‌های او به زمان مسئولیتش در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و جمعیت هلال احمر خلاصه می‌شود.

چه مبالغی از دانشگاه اختلاس کرد؟

اگرچه رسانه‌ها از اواسط سال ۹۷ از وجود فساد مالی در هلال احمر خبر دادند، ولی اولین بازداشت آقای پیوندی در ۱۱ آبان ۱۳۹۸ و به دلیل پرونده فساد مالی او در دانشگاه انجام شد. او چند ساعت بعد با ۳۰ میلیارد ریال وثیغه آزاد شد.

به استناد مدارک سازمان بازرسی کل کشور و دادنامه تنظیم شده علیه پیوندی، او از شهریور ۹۲ تا مرداد ۹۶ که بر صندلی ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تکیه داشت ۱۵ میلیارد و ۱۶۵ میلیون و ۹۵۸ هزار ریال از بودجه دانشگاه را به حساب شخصی خود و همسرش منتقل کرده است. از دیگر اتهامات او کسب مال نامشروع بابت کارانه‌هایی است که در سال‌های ۹۳ تا ۹۶ به مبلغ حدود شش میلیارد و ۸۴۸ میلیون و ۴۶ هزار و ۷۲۳ ریال دریافت کرده است.

یکی دیگر از اتهامات، برداشت غیرقانونی از سهم پنج درصدی دانشگاه از محل درآمد بیمارستان‌ها تابعه است که به اذعان سازمان بازرسی کل کشور چون “هیچ نظارتی” وجود نداشته، این مدیر دولتی طی چهار سال مبالغی را برداشت کرده است. این در حالی است که بر اساس ضوابط و آئین نامه‌های وزارت بهداشت، درآمد هر دانشگاه علوم پزشکی از سهم پنج درصدی مراکز درمانی تابعه باید به عنوان کارانه به پزشکان و دیگر کارکنان پرداخت شود.

مستندات دادنامه پرونده مفاسد مالی پیوندی همچنین نشان می‌دهد که او علاوه بر دریافتی‌های قانونی، از محل “اعتبارات جاری دانشگاه و بیمارستان لقمان” مبلغ ۱۳ میلیارد و ۷۲۰ میلیون ریال در قالب “حقوق و کارانه بیمارستان لقمان” و نیز دریافتی‌های “خارج از شمول” دریافت کرده است.

او در سال‌های ۹۳ تا ۹۶ هم از محل محاسبه “فوق‌العاده مدیریتی و کارانه روسا و معاونان دانشگاه‌های علوم پزشکی و دانشگاه‌های همطراز”، ۸ میلیارد و ۱۴۰ میلیون ریال “فراتر از ضوابط و استحقاق” دریافت کرده است.

با این پول‌ها چه کار کرد؟

رسانه‌ها به نقل از سازمان بازرسی کل کشور گزارش کردند که این مفسد اقتصادی حقوق ماهیانه خود را تا ۵۰ درصد افزایش داده و و معادل آن نیز کارانه دریافت و همه این وجوه را در “حساب مخفی” واریز کرده است. پیوندی طی سه فقره چک حدود ۱۵ میلیارد و ۱۶۰ میلیون ریال هزینه‌کرد “بدون توجیه” داشته و بخشی از مبالغ را نیز به حساب همسر خود واریز کرده است. گزارش شده دو دستگاه آپارتمان با این مبالغ خریداری شده است.

از هلال احمر چقدر اختلاس کرد؟

کلیات اتهام‌های او و همکارانش در پرونده فساد مالی هلال احمر شامل تصرف غیرقانونی در وجوه جمعیت هلال احمر و اختلاس، تحصیل مال از طریق نامشروع، معاونت در اختلاس، تضییع اموال و وجوه دولتی، اخذ رشوه و پورسانت، اختلاس و تصرف غیرقانونی در وجوه دولتی است.

جزئیات بیشتر نشان داد که او با تاسیس غیرمجاز یک شرکت در آلمان و سوءاستفاده از وضعیت بیمارستان زیر نظر ایران در دوبی، به ترتیب ۸۵ هزار و ۳۹۳ یورو و ۶۰ هزار یورو رشوه دریافت کرده است.

دریافت پول از شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی و برخی مسئولان مرکز پزشکی حج و زیارت از دیگر اتهام‌های او است. بازرسی‌های بیشتر در حساب‌های بانکی و صندوق امانات باعث کشف مبالغی شامل۱۴۰ هزار دلار، ۱۴۵ هزار یورو و ارزهای دیگر به ارزش سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال شد.

دیگر اتهامات آقای پیوندی مشارکت در پرداخت غیرقانونی به برخی نمایندگان مجلس و کارمندان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و پرداخت غیرقانونی سکه و کارت هدیه به افراد گمنام است. مبالغ این فقره از اتهامات ۱۱۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

حکم نهایی دادگاه چه بود؟ 

علی‌اصغر پیوندی با احتساب همه این اتهامات به ۱۲ سال حبس تعزیری، انفصال دائم از خدمات دولتی، بازگرداندن مبالغ اختلاس در دانشگاه و پرداخت دو برابر مبلغ به عنوان جزای نقدی محکوم شد. او همچنین در مورد کسب اموال نامشروع به تحمل دو سال حبس تعزیری و استرداد مبالغ به حساب دانشگاه، سازمان تدارکات پزشکی و بیمارستان هلال احمر محکوم شد. پیوندی در مورد اتهام مشارکت در تصرف غیرمجاز و غیرقانونی ۸۵ هزار و ۳۹۳ یورو برای تاسیس شرکت در آلمان به ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم شد.

نویسنده: جلال بهرنگی، روزنامه نگار

شرح اتهامات و محکومیت‌ها

عناوین شغلی: رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی 92-96 و رئیس سازمان هلال احمر 96-98
اتهام‌ها: برداشت غیرقانونی 15 میلیارد و 650 میلیون ریال از حساب دانشگاه و اختلاس 3 میلیارد و 500 میلیون ریال از هلال احمر
محکومیت‌‌ها: 12 سال حبس تعزیری، انفصال دائم از خدمات دولتی، بازگرداندن مبالغ اختلاس