شهاب الدین غندالی

اختلاسگر صندوق ذخیره فرهنگیان

شهاب الدین غندالی ، یکی از دانه درشت های پرونده فساد در صندوق ذخیره فرهنگیان است که ردپای او را میتوان در پرونده فساد بانک سرمایه نیز یافت. غندالی مهرماه ۹۷ بازداشت و مدتی روانه زندان شد ولی اکنون به قید وثیقه آزاد  و دادگاهش هنوز برگزار نشده است.

شهاب الدین غندالی، فرزند آقابابا، به شماره شناسنامه ۱۶۸۶ متولد پنجم خرداد ماه ۱۳۳۴ در گرمسار استان سمنان، دارای مدرک دکتری حقوق مدیریت در آموزش و پرورش، طبق فیش حقوقی منتشر شده در ۷ اردیبهشت سال ۹۴، حقوق ثابتی معادل ۱۳۶ میلیون ریال از موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان دریافت می کرد، همزمان ریاست هیات مدیره چندین شرکت معظم اقتصادی، تولیدی و بازرگانی را برعهده داشت.

به گفته نماینده دادستانی؛ غندالی، اموال و وجوه دریافتی اش را به نام همسر دومش فاطمه شامانی و فرزند همسرش، مهربد شامانی کرده است بااین همه اتهام او مبنی بر پولشویی محرز است اما دادگاه مدارک کافی برای اثبات آن ندارد.

 اکنون فاطمه شامانی به جای همسرش، به جرم معاونت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق تسهیل در فرایند دریافت غیرقانونی ضمانت نامه ها و تسهیلات به نفع شرکتهای منتسب به محمد امامی، متهم شده و در دادگاه رسیدگی به اتهامات امامی احضار شده بود. اگرچه غندالی در کنار همسرش در دادگاه حضور داشت اما هنوز دادستانی نتوانسته غندالی را محاکمه کند.

فعالیت اقتصادی غندالی؛ از صندوق ذخیره فرهنگیان تا بانک سرمایه

شهاب الدین غندانی از سال ۸۳ به عنوان عضو هیات مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان منصوب میشود و در پایان سال ۸۳ ریاست هیات مدیره شرکت ساختمانی معلم را در دست گرفت. شرکت ساختمانی معلم آغاز فعالیتهای اقتصادی غندانی بود، این شرکت در سال هفتاد و یک تاسیس شده و ۴ سال بعد به زیر مجموعه های موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان اضافه شد.

شهاب الدین غندالی در تابستان ۸۴ در دولت اول محمود احمدی نژاد از سوی وزیر اموزش و پرورش، به سمت معاونت مالی اداری و منابع وزارت آموزش و پرورش منصوب شد و بنا بر مصاحبه ای که غندالی  با سایت دیدار نیوز داشته؛ غندالی و دوستانش تصمیم به تاسیس بانک سرمایه میگیرند. غندالی در آذر ۸۴ خودش را از اموزش و پرورش بازنشسته میکند و وارد فعالیتهای کلان اقتصادی میشود.

غندالی و دوستانش بانک سرمایه را در دی ماه ۸۴ به عنوان ششمین بانک خصوصی ایران تاسیس میکنند. این بانک هم اکنون مالک ۱۶۵ شعبه بانکی در سراسر ایران است. سهام بانک سرمایه در سال ۸۴ در بازار بورس اوراق بهادر تهران عرضه شد و اکثریت سهام آنرا صندوق ذخیره فرهنگیان خرید. صندوقی که غندالی از اعضای هیات مدیره آن بوده است.

توالی رخدادها نشان میدهد غندالی از رانتهای سیاسی و اقتصادی تومان برای فعالیتهای اقتصادی اش بهره برده است. غندالی دقیقا وقتی از معاونت مالی اداری و منابع وزارت آموزش و پرورش استعفا میدهد، بانکی را تاسیس میکند و به فاصله کوتاهی، مهمترین بنگاه اقتصادی زیرمجموعه وزارت اموزش و پرورش، ۴۶ درصد سهام این بانک سرمایه میخرد، تردیدی نیست که خرید سهام این بانک توسط صندوق ذخیره فرهنگیان از قبل تاسیس بانک طراحی شده است.

غندالی در سال ۸۸ به درخواست محمدباقرقالیباف شهردار وقت تهران، به معاونت اقتصادی و اجتماعی شهرداری منصوب میشود. غندانی سال ۹۲ به دنبال تغییر دولت و انتصاب علی اصغر فانی به عنوان وزیر آموزش و پرورش، به وزارتخانه بازمیگردد و اینبار مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان میشود.

غندالی می گوید: «وقتی آمدم صندوق، گزارشات زیادی به وزیر می‌رسید که بانک تسهیلاتی داده که برنگشته و معوق شده. این گزارشات را وزیر به من ارجاع می‌داد. یک تیم مشاور تشکیل دادم که روی بانک کار کنند و در صورت صحت ادعا تیم اجرایی بانک را عوض کنیم. آقایان وطنی و  راعی و سعدی موضوع را بررسی کردند و تایید کردند که تسهیلات به جا داده نشده است»

وزیر اصلاح طلب آموزش و پرورش درحالی شکایات مربوط به بانک سرمایه را به غندالی ارجاع میدهد که غندالی، همزمان  از سهامداران و موسسان بانک سرمایه بود!  در دادگاه رسیدگی به اتهامات مدیران بانک سرمایه، گفته شد غندالی برای اعطای وام و تسهیلات امر و نهی میکرد و حتی در عزل و نصب مدیران بانک سرمایه نقش تعیین کننده داشت. غندالی به همراه بهروز ریخته گران، دو سهامدار عمده بانک سرمایه بودند .

صندوق ذخیره فرهنگیان در سال ۹۲ بیش از ۲۰ شرکت را زیرمجموعه داشت از جمله ۴۶ درصد از سهام بانک سرمایه را در اختیار داشت. هم اینک شرکتهای تابعه ی آن به بیش از ۴۰ شرکت و هلدینگ افزایش یافته است.

در دهه نود، شهاب الدین غندانی در عرصه واردات و صادرات محصولات پتروشیمی  و انتقال فناوری وارد شد. غندانی در سال ۹۴ همزمان که مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان بود، به سمت ریاست هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری توسعه پایدار صدف و ریاست هیات مدیره شرکت هفت ستاره فرهنگ ایرانیان منصوب شد. و هر دو شرکت جزو شرکتهای تابعه صندوق ذخیره فرهنگیان قرار میگیرند.

شرکت هفت ستاره فرهنگ ایرانیان، با موضوع واردات و صادرات کلیه کالاهای مجاز بازرگانی، ساخت و بهره برداری از پالایشگاه میعانات گازی، سرمایه گذاری در خرید، مشارکت و ایجاد و توسعه شرکت های فعال و غیرفعال در بخش های تولیدی، صنعتی و خدماتی در داخل و خارج از کشور، ایجاد یا مشارکت با اشخاص حقیقی و حقوقی تاسیس شد! درحالیکه در اسناد رسمی سرمایه این غول اقتصادی فقط ۱ میلیارد تومان تعیین شده است!!!

سرانجام غندالی؛ بازداشت، آزادی به قید وثیقه و محاکمه نامعلوم

شهاب الدین غندالی، در مهر ماه سال نود و پنج، در حالی که مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان بود، توسط شعبه اول بازپرسی دادسرای پولی و بانکی احضار شد و پس از آن که در خصوص پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه، تفهیم اتهام شد، با قرار موقت، راهی زندان شد و بعد از مدتی با قرار وثیقه آزاد شد.

غندانی سال ۹۵ از سمتش به عنوان مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان برکنار شد، در روزی که علی اصغر فانی وزیر اموزش و پرورش دولت روحانی نیز از سمتش استعفا داد.

پرونده بانک سرمایه پس از برملا شدن فساد در صندوق ذخیره فرهنگیان ایران به جریان افتاد‌. این صندوق با ۴۷ درصد سهام، سهامدار اصلی بانک سرمایه محسوب می‌شود‌. گفته می‌شود پرونده بانک سرمایه ۴۰۰ متهم دارد و بر اساس مستندات پرونده بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان از سرمایه فرهنگیان کشور به یغما رفته است. . نزدیک به ۴ سال از پرونده اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان میگذرد و این سوال مطرح است که چرا مدیرعامل سابق این صندوق با وثیقه ی اندک آزاد است؟

ماجرای فساد بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان به قدری پیچیده و گسترده است که محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه در دی ماه ۹۵ اعلام کرد که تا کنون این مقدار تخلف را یک جا در یک بانک ندیده  است.

عناوین شغلی: مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان
اتهام‌ها: متهم به فساد مالی، پولشویی و اختلاس 8 هزار میلیارد تومانی
محکومیت‌‌ها: با قرار وثیقه در زندان است اما هنوز محاکمه نشده
اقوام: غندالی، اموال و وجوه دریافتی اش را به نام همسر دومش فاطمه شامانی و فرزند همسرش، مهربد شامانی کرده است، اتهام او مبنی بر پولشویی محرز است اما دادگاه مدارک کافی برای اثبات آن ندارد.