شبنم نعمت زاده

مالک 5 شرکت و 500 حساب بانکی

شبنم نعمت زاده ، یکی از دختران مهندس محمد رضا نعمت زاده، وزیر سابق صنعت در دولت‌های ۳۰ سال اخیر است که به زعم بسیاری در باشگاه زنان میلیاردر ایرانی قرار دارد.

نعمت زاده چندین شرکت تجاری و صنعتی دارو و تجهیزات پزشکی را در دهه هشتاد ثبت کرد. رسا فارمد، آدونیس طب، توسعه دارویی رسا و توسعه تجارت نعمت، بخشی از شرکت‌های اقماری خانواده نعمت زاده است که شبنم در کنار خواهرش (زینب) و مادرش (مریم بختیار) مدیریت آن‌ها را بر عهده دارد..

 شبنم نعمت زاده علاوه بر این شرکتهاِ شرکت دیگری هم  به نام شرکت «اریکه تجارت رسپینا» نیز ثبت کرده که توسط خاندان محبعلی (خانواده همسر شبنم نعمت زاده) اداره می‌شوند. مریم محبعلی فرزند شبنم نعمت زاده نیز در این شرکت حضور جدی دارد.

خانواده نعمت زاده قبلا هم در ماجرای پرونده فساد پتروشیمی در لیست مفسدان اقتصادی قرار داشتند. علی اشرف ریاحی، داماد محمدرضا نعمت زاده و شوهرخواهر شبنم است که دادگاهی و بعد هم فراری شد. به گفته قاضی پرونده علی اشرف ریاحی پس از فرستادن همسر و فرزندنش به خارج، توانسته با پاسپورت فردی دیگر از ایران بگریزد.

زینب نعمت‌زاده، همسر علی اشرف ریاحی در هیات مدیره  شرکت دارویی توسعه رسا عضویت داشت اما اداره امور به دست شبنم نعمت‌زاده بود.

شبنم و زینب، دختران محمد نعمت زاده

دختر وزیر؛ رانت خوار فامیلی یا مستقل

شبنم نعمت‌زاده سال ۱۳۷۵ از دانشگاه شهید بهشتی در تهران فارغ التحصیل شد و در سال ۱۳۸۰ در داروخانه یک بیمارستان مشغول به کار شد؛ او به فاصله چند سال پس از کار کردن در داروخانه‌های مختلف، از سال ۱۳۸۸ به بعد اقدام به تاسیس چند شرکت کرد و به مالکیت چندین شرکت رسید.

شبنم نعمت زاده می‌گوید دست راست پدرش بوده و در شرکت‌های «توسعه و تجارت نعمت» و «توسعه و تجارت هرمزان» فعالیت می‌کرده است. شبنم خود را دختر مستقلی می داند و مدعی است پدرش هیچ کمکی در عرصه تجارت و فعالیت اقتصادی به او نکرده است. ادعایی که البته باورش برای هر مخاطبی دشوار است

شبنم نعمت زاده در دادگاه در معرفی خود گفته: «داروساز و فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی هستم و از سال ۸۸ شرکت های دارویی تاسیس کرد.  در سال ۸۸ شرکت‌هایی به دنبال فروش داروهای فوریتی و مکمل‌ها تأسیس کردم بودم به همین دلیل دو شرکت را همزمان ایجاد کردم و بعد از ۸ ماه توانستم مجوزهای این شرکت‌ها را بگیرم. در این مدت همه هزینه های شرکت از جمله تهیه و تجهیز دفتر مرکزی و تأمین ۷۰ پرسنل و تجهیز۱۲ مرکز را به عهده داشته است. در اسفند ۹۲ شرکت را به ثبت  رساندیم و تصمیم گرفتم شرکت پخش دارو بزنم و همه هزینه‌های آن را نیز به عهده داشتم.»

وقتی نعمت زاده همچنین آزمایشگاه دارویی خود را دایر کرد و مجوز تولیدی برای آن گرفت در زمانی که پدرش وزیر صنعت و معدن و تجارت بود به راحتی دختر توانست مجوز تولید یک بنگاه اقتصادی-دارویی را در تهران بگیرد.

نعمت زاده متهم به احتکار و قاچاق دارو

در هفته اول شهریور ۱۳۹۷ سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی ایران از دستگیری شبنم نعمت زاده دختر وزیر سابق صنعت به اتهام «احتکار دارو» خبر داد. نعمت زاده آنزمان وزیر صنعت، معدن و تجارت بود، رسانه های نزدیک به دولت اینطور نوشتند که دستگیری دخترش به دلیل رقابت های سیاسی اصول گرایان و قوه قضائیه با دولت روحانی است. اما خیلی زود معلوم شد که عنوان اتهامی «محتکر دارو» چندان هم بی سند نیست و دادستانی انبار احتکار داروها را کشف کرده، داروها همگی تاریخ مصرف شان گذاشته بود اما معدوم نشده بودند. شبنم اتهام احتکار دارو را رد کرد و گفت که این انبار محل نگهداری  دارو‌های تاریخ مصرف گذشته بوده و اداره کل دارو هم مطلع بوده است.

  به دستور دادستانی شبنم محکوم شد که تمام داروها را در همان انبار با هزینه شخصی معدوم سازی کند.

پرونده نعمت زاده اما به همین جا ختم نشد. نعمت زاده دوباره در اسفند ۹۷ بازداشت شد و در کیفرخواست نعمت‌زاده متهم شد  به مشارکت در اخلال عمده از طریق اخلال در توزیع مایحتاج عمومی دارو به مبلغ یک هزار و ۸۵۰ میلیارد و ۱۴۸ میلیون ریال  با علم به موثر بودن در ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی، مشارکت در تحصیل مال از طریق نامشروع  و سواستفاده از جواز و امتیاز تعویض شده، مشارکت در اخلال نظام دارویی کشور، فعالیت غیرمجاز در شبکه دارویی در استان البرز بدون مجوز وزارت بهداشت و نگهداری غیرمجاز دارو بدون تشریفات قانونی در حکم قاچاق. احمدرضا لشگری‌پور، شریک و دیگر عضو هیات مدیره شرکت توسعه دارویی رسا  تحت همین اتهامات محاکمه شد.

نعمت زاده و لشگری پور هر دو به ۲۰ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند.

محمدرضا نعمت‌زاده، در اسفند ۹۸ با شرکت در برنامه تلویزیونی “دستخط” ادعا کرد که تنها یک شرکت خانوادگی در تملک آنها بوده و دارایی‌اش آنقدر محدود است که برای پرداخت بخشی از بدهی‌های دخترش شبنم، ناچار شده خانه‌ پدری‌اش را بفروشد. او هیچ اشاره‌ای به متواری بودن دامادش و پرونده پتروشیمی نکرد؛ اما گفت که دختر زندانی‌اش می‌خواهد پس از آزادی اسمش را عوض کند: «چون چوب نام نعمت‌زاده» را می‌خورد.

شبنم نعمت زاده بعد از صدور حکم روانه زندان شد اما به دنبال شیوع کرونا در فروردین ۹۹ به مرخصی کرونایی آمد اما خبرها بعدی تایید کننده بازگشت او به زندان نیست؛ اگرچه دیگر زندانیان اغلب دوباره احضار شدند اما به نظر میرسد دختر آقای وزیر به بهانه کرونا همچنان در مرخصی است تا وقتی که به قول مهندس نعمت زاده، اسمش را عوض کند و شاید هم مانند خواهرش زینب از کشور فرار کند.

شرح اتهامات و محکومیت‌ها

عناوین شغلی: داروساز و مالک چندشرکت دارویی
اتهام‌ها: احتکار دارو
محکومیت‌‌ها: به 20 سال حبس و 74 سال شلاق محکوم شد
اقوام: دختر محمدرضا نعمت زاده، خواهرزن علی اشرف ریاحی