سردار محمدعلی پورمختار

متهم به تقلب و زمین خواری

محمد علی پورمختار، از سردارانی بود که پس از سال‌ها فعالیت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ناگهان تصمیم می گیرد که لباس نظامی اش را از تن خارج کرده و به فعالیت‌های دیگر بپردازد.

نخستین شغلی که او پس از سردار بودن برای خود بر می گزیند،‌ نمایندگی مجلس شورای اسلامی است. برای همین در سال ۱۳۹۰ به عنوان نماینده کبودرآهنگ وارد مجلس شورای اسلامی شده و در مجالس نهم و دهم حضور می یابد.

پورمختار پیش از ورود به نیروی انتظامی از فرماندهان سپاه بود و درجه سرتیپ دو داشت. او به این دلیل که از نیروهای سپاه همدان بود بیشتر در غرب ایران حضور داشت و گیلانغرب در استان کرمانشاه اولین محل فعالیتش بود. او در سال ۱۳۶۸ به تهران آمد و مدیر «قوانین و مقررات سپاه پاسداران» شد.

فرماندهی سپاه پاسداران شهرستان صحنه، جانشین رئیس ستاد فرماندهی قرارگاه نجف اشرف و جانشین فرمانده حفاظت انصارالمهدی غرب کشور از جمله سمت‌های او در سپاه در منطقه غرب ایران بوده است.

پورمختار گفته که سال۱۳۶۹ به تهران آمده و معاون نیروی انسانی سازمان حفاظت اطلاعات کل سپاهو معاون حقوقی بازرسی ستاد کل سپاه از جمله سمت‌های او در تهران بوده است.

پورمختار در دوره فرماندهی محمد باقر قالیباف بر نیروی انتظامی معاون حقوقی این نیرو بود، اما پیش از دوره فرماندهی قالیباف و در دوره فرماندهی هدایت لطفیان از سپاه پاسداران به نیروی انتظامی رفته بود. او در پرونده حمله به کوی دانشگاه تهران در زمان فرماندهی هدایت لطفیان نیز به عنوان معاون حقوقی نیروی انتظامی در جلسات دادگاه شرکت می‌کرد.

او بعدها در یک مصاحبه حضور نیروهای لباس شخصی در حمله به کوی دانشگاه را از روی دلسوزی دانسته و گفته بود: «بالاخره یکسری از افراد بودند که احساس تکلیف می‌کردند و حتی با نیروی انتظامی درگیر می‌شدند. البته الان دیگر به آن شکل نداریم. منتها بعضا نیروهای دلسوزی بودند که می‌دیدند اقدام‌هایی علیه ارزش‌های اسلامی صورت می‌گیرد، حس می‌کردند که باید وارد صحنه شوند.»

حضور محمدعلی پورمختار در سمت معاون حقوقی و پارلمانی نیروی انتظامی در مجلس‌های پنجم و ششم باعث آشنایی او با فضای مجلس شد.پورمختار در مجلس هشتم موفق به راهیابی به مجلس نشد، اما در مجلس نهم انتخاب شد.

او با وجود اینکه سابقه چندانی در مجلس نداشت، اما به دلیل آشنایی قبلی با علی لاریجانی رییس وقت مجلس به او نزدیک شد و توانست از شکاف بین جریان لاریجانی و جبهه پایداری استفاده کرده و رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شود.

روح الله حسینیان از اعضای جبهه پایداری نیز به عنوان نامزد ریاست این کمیسیون مطرح بود، اما هیات رییسه به دلیل مخالفت با حسینیان تنها محمدعلی پورمختار را به عنوان نامزد معرفی کرد.

تعدادی از نمایندگان به این تصمیم هیات رییسه اعتراض و اعلام کردند که روح الله حسینیان و یا افراد دیگری نیز باید به عنوان نامزد معرفی می شدند نه اینکه رای گیری تنها برای یک نامزد انجام شود.

علی‌اصغر زارعی از اعضای جبهه پایداری نیز در تذکری گفت که بسیاری از نمایندگان «حتی پورمختار را به چهره نمی شناسند.»

جالب آنکه این نخستین‌بار نیست که نام پورمختار با ماجرای تقلب گره می‌خورد. پیش از این و در روزگار فعالیت او به عنوان نماینده مجلس، فرهاد تجری، نماینده وقت قصرشیرین نیز، او را به «تقلب» و «دستکاری» آرا برای تکیه بر کرسی ریاست کمیسیون اصل ۹۰ قوه مقننه متهم کرده و گفته بود که  در رای‌گیری برای ریاست کمیسیون اصل ۹۰تخلفاتی صورت گرفته است. او گفته بود: « دیدم که همان روز آقای پورمختار رای آقای محجوب را می‌گیرد، اما نظر خود را اعمال می‌کند که وقتی آقای محجوب متوجه این کار می‌شود تا آستانه درگیری فیزیکی با ایشان پیش می‌رود..»

بازداشت پورمختار توسط اداره اطلاعات همدان

محمدعلی پور مختار در ۱۵ مهر ۱۳۹۹ در همدان توسط وزارت اطلاعات دستگیر شد و معاون سیاسی انتظامی همدان دستگیری وی را تأیید  کرد.

بازداشت او با سخنان نصر الله پژمانفر، رییس جدید کمیسیون اصل ۹۰ علنی شد. در حالی که بسیاری بازداشت او را برای دو ماه پیش از زمان اعلام خبر بازداشت می دانستند.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده سابق مجلس در این باره گفته بود: «در مجلس دهم و در جلسه غیرعلنی زمانی که بنده در مورد ضرورت تنش‌زدایی در سیاست خارجی ایران صحبت کردم، چند نفر از نمایندگان به تریبون بنده حمله کردند، آنها افراد محترمی بودند یکی از این افراد کسی بود که چندی پیش به دلیل فساد اقتصادی بازداشت شد و اتفاقا کسی بود که بیش از همه شعار مرگ بر آمریکا می‌داد.»

در حالی که پورمختار از فرماندهان سپاه پاسداران بوده، قاعدتا باید پرونده او در سازمان قضایی نیروهای مسلح گشوده شده باشد و همین موضوع باعث شده خبر بازداشت پورمختار با تاخیر منتشر و جزئیاتی نیز از پرونده او مطرح نشود.

با این حال، از همان اولین دوره نمایندگی پورمختار، اتهاماتی درباره فساد و فعالیت‌های اقتصادی او مطرح بود.

پورمختار رئیس هیات مدیره دامداری و کشاورزی «دام رخش پارس» و نایب رئیس هیئت مدیره “طلایه‌داران افق کانسار” بود که شرکت طلایه‌داران افق کانسار در زمینه معدن فعالیت داشت.

او همچنین از اعضای هیات مدیره خیریه رایحه شمیم ولایت است که در حوزه انتخابیه او یعنی بهار و کبودرآهنگ فعالیت می‌کند. فعالیت خیریه‌ها در ایران نیز معمولا با فعالیت‌های اقتصادی آمیخته است.

با این حال این فعالیت‌ها به تنهایی دلیل بازداشت پورمختار نبود، چرا که فعالیت اقتصادی نمایندگان در دوره نمایندگی در مجالس ایران یک اتفاق معمولی است.

پیش از انتخابات مجلس دهم، اتهام‌هایی درباره نقش داشتن پورمختار در فساد اقتصادی در همدان از جمله «تقلب» و «دستکاری» آرا منتشر شد.

در همان زمان رسانه‌ها خبر دادند که تعدادی از اعضای دفتر او در حوزه انتخابیه‌اش بازداشت شده‌اند. اما پورمختار اعلام کرد که از عملکرد اعضای دفترش بی اطلاع بوده است.

ابعاد پرونده اتهامی پورمختار

کانال تلگرامی «مکتوبات»، ازجمله کانال‌های تلگرامی نزدیک به اصولگرایان اقدام به انتشار اسناد و مطالبی علیه محمدعلی پورمختار کرد. این کانال تلگرامی در گزارش خود مدعی شده که پرونده پورمختار از حدود یک سال و نیم پیش مفتوح است و مسئولان مربوطه در حال پیگیری ابعاد پرونده هستند. جالب آنکه مقطع زمانی اعلام شده توسط این کانال تلگرامی، به روزهای فعالیت او در مجلس بازگشته و به آن معناست که احتمالا خبر بازداشت او که در روزگار حضورش در مجلس دهم توسط دادستانی تهران تکذیب شده بود، صحت داشته است.

این کانال تلگرامی درباره ابعاد احتمالی پرونده این نماینده سابق مجلس آورده که در پرونده پورمختار، «کارچاق‌کنی در کمیسیون اصل ۹۰ در پرونده هایی پدیده شاندیز، بابک زنجانی، مهدی جهانگیری و ده‌ها پرونده دیگر وجود دارد، اما دلیل اصلی دستگیری او، تبانی با مدیرکل گمرگ استان همدان و واردات ملزومات مختلف ازجمله گوشت به اسم محرومان و فروش آزاد آن بوده است.»

 ماجرای واردات سیگار توسط رییس سابق کمیسیون اصل ۹۰ مجلس  از دیگر موضوعات جنجالی موجود در پرونده او به شمار می‌رود که «مکتوبات» درباره آن نوشته است: «این تخلفات در پوشش موسسه‌ای به نام «خیریه شمیم ولایت » انجام شده که جمال خشوعی، مدیرکل گمرگ همدان نیز عضو هیات‌مدیره آن بوده و بازداشت شده است.»

جمال خشوعی دیگر عضو هیات مدیره «خیریه رایحه شمیم ولایت» که پورمختار از اعضای هیات مدیره آن است، نیز به اتهام فساد اقتصادی در گمرک همدان بازداشت شده بود.

علاوه بر همه این تخلفات او به «کارخانه خواری» هم متهم شده و برخی از کارخانه داران او را متهم کرده اند که با وعده حمایت از آنان خواسته او را در عواید کارخانه هایشان شریک کنند.

محمدعلی پورمختار سال ۹۶ در مصاحبه‌ای تایید کرده بود که اتهامات فساد اقتصادی علیه او مطرح شده، اما درباره دلایل مطرح شدن این اتهامات گفته بود که عده‌ای “هم قسم شده بودند” تا او رد صلاحیت شود.

او دلیل مطرح شدن اتهام های فساد اقتصادی علیه خودش را ایستادگی درباره یک فساد اقتصادی بزرگ اعلام کرد ، اما هیچ اشاره‌ای به این فساد اقتصادی نکرده بود.

به جز اتهامات مطرح شده درباره فساد محمدعلی پورمختار در استان همدان، برخی از اتهامات دیگر او مربوط به رسیدگی نکردن به پرونده‌های فساد مطرح شده در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس و یا حمایت از متهمان این پرونده‌ها است.

پورمختار و پدیده شاندیز

از جمله این پرونده‌ها پدیده شاندیز است. محمدعلی پورمختار از جمله حامیان این پروژه بود. او در آبان ۹۳ طی بازدیدی از این پروژه گفت: «پروژه شهر رویایی پدیده با به‌کارگیری حدود ۳۰ هزار نفر، ایجاد اشتغال برای آن‌ها و نیز جذب سرمایه‌های کوچک مردمی در این مسیر، یک کار ارزشمند و ماندگار است و باید از کسانی که در مرحله اول فکر این حرکت را داشتند و سپس آن را به مرحله اجرا در آورده‌اند، تشکر کرد.»

ارتباط پورمختار با شرکت پدیده شاندیز در رسانه‌های محلی نیز مطرح شده و نشریه «صدای کورنگ» از او خواسته بود درباره اصرارش برای واگذاری مجموعه گردشگری «غار علیصدر» به شرکت پدیده شاندیز توضیح دهد.

این نشریه همچنین از او خواسته بود درباره ارتباطاتش با هومن میهن پرست، از متهمان پرونده پدیده شاندیز که در سال ۸۷ با او در موسسه مالی نصر همکار بوده، توضیح دهد.

محمدعلی پورمختار در ۱۲ اسفند سال ۸۷ به عنوان خزانه‌دار صندوق قرض الحسنه نصر تعیین شده بود.

پورمختار درباره بابک زنجانی نیز گفته بود:«من در مورد پرونده بابک زنجانی هنوز مستنداتی مبنی بر تخلف ایشان ندیده‌ام. باید کمک کرد مساله ایشان حل شود»

سایت الف متعلق به احمد توکلی در تاریخ ۲۸ آذر ۹۲ در گزارشی این رفتار را عجیب خواند و نوشت: «اگر تصور می‌کنید، این فرد، وکیل آقای بابک زنجانی یا مدیر روابط عمومی شرکت توسعه هلدینگ سورینت قشم است، اشتباه می‌کنید، گوینده جملات فوق، محمدعلی پورمختار رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی است.»

پایگاه خبری رویداد ۲۴ نیز گزارشی منتشر کرد و بر اساس  یک سند  مدعی شد که  پورمختار در یکی از امتحانات دانشگاه آزاد مرتکب تقلب و تخلفی آشکار شده است.

ماجرا این بود که پورمختار یعنی نماینده سابق مجلس، سال ۹۵ در امتحان EPT – که آزمونی است برای دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع دکترای دانشگاه آزاد اسلامی – شرکت می‌کند. اما به‌ جای آنکه خود سر جلسه امتحان حاضر شود، فرد دیگری را به جلسه آزمون می‌فرستد.  ماجرا اما از چشم ناظران و مراقبان امتحان پنهان نمی‌ماند و این مساله به عنوان تخلف و تقلب ثبت می‌شود. رویداد ۲۴ نیز پس از مدتی، اقدام به انتشار صورتجلسه تهیه شده از این تخلف تحصیلی کرد.

سرنوشت پرونده

پورمختار در ۱۵ مهر ۱۳۹۹ در همدان توسط وزارت اطلاعات دستگیر شد. معاون سیاسی انتظامی همدان دستگیری وی را تأیید کرد. بااین همه رسیدگی پرونده به سازمان قضایی نیروهای مسلح واگذار شد و دیگر خبری از آن نیست.

شرح اتهامات و محکومیت‌ها

عناوین شغلی: از فرماندهان سپاه پاسداران در استان همدان، نماینده مجالس نهم و دهم
اتهام‌ها: «تقلب» و «دستکاری» آرا، پرونده های متعدد زمین خواری، تبانی با گمرک در واردات گوشت و سیگار
محکومیت‌‌ها: گفته شده پرونده درحال رسیدگی است