سردار اسماعیل احمدی مقدم

فرمانده نفت فروش ناجا

بیوگرافی

محمود احمدی مقدم که رکورددار طولانی ترین دوره ی فرماندهی نیروی انتظامی پس از انقلاب از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۳ است، در مصاحبه ای گفته است که می خواسته روحانی شود و پس از انقلاب دبیرستان را رها کرده و به قم رفته و در حوزه مشغول شود اما با شروع جنگ به جبهه رفته و تحصیلات حوزوی را رها کرده است. محمود احمدی مقدم سابقه ی عضویت در کمیته های انقلاب اسلامی را دارد که در دهه شصت وظیفه برخورد با گروههای مخالف جمهوری اسلامی را بر عهده داشت. هر چه هست بعد از جنگ احمدی مقدم، مدرک دکترا در علوم نظامی را از دانشگاه عالی دفاع گرفت. استعفای محمدباقر قالیباف از فرماندهی نیروی انتظامی در سال ۸۴ برای شرکت در رقابت ریاست جمهوری، تخته پرشی برای احمدی مقدم شد که همان زمان از علاقمندان محمود احمدی نژاد بود که به ریاست جمهوری رسید. علی خامنه ای، محمد احمدی مقدم را به فرماندهی نیروی انتظامی منصوب کرد و رابطه ی حسنه ی احمدی نژاد و احمدی مقدم آنقدر بود که شایعه خویشاوندی رئیس جمهور و فرمانده نیروی انتظامی هم مطرح شد که البته صحت نداشت. نیروی انتظامی تحت امر احمدی مقدم جدای از اینکه در سرکوبهای سال ۸۸ و فرستادن هواداران موسوی و کروبی به بازداتشگاه مخوف کهریزک نقش به سزایی داشت، در فساد مالی هم سرآمد نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی شد.

بنیاد تعاون ناجا یک کارتل اقتصادی

بنیاد تعاون ناجادر سال ۱۳۷۵ و در زمان فرماندهی هدایت الله لطفیان فرمانده وقت نیروی انتظامی تشکیل شد و هدف این تعاونی بهبود معیشت کارکنان نیروی انتظامی بود اما طولی نکشید که بنیاد تعاون چنان فعالیت گسترده ای در تمامی زمینه های اقتصادی پیدا کرد که دیگر شباهتی به یک تعاونی صنفی نداشت. بیناد تعاون ناجا، با تاسیس بانک قوامین و تاسیس ۸۰۰ شعبه در سراسر کشور، وارد فعالیت های بانکی شد اما این تازه یک قلم از بنگاه داری اقتصادی در پلیس بود. بیناد شرکت های متنوعی در زمینه های مهندسی و سد سازی تا هتل داری و فروشگاههای بزرگ دارد و مراکز بزرگ تجاری هایپر و یاس زیرمجموعه بنیاد تعاون است. در سال ۱۳۹۰ بنیاد تعاون ناجا وارد فعالیت نفتی و گازی هم شد و سهام عمده ی شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی را خرید. و این درست زمانی بود که دولت احمدی نژاد در تحریم نفتی به سر می برد و بنابر طرحی برای فروش نفت، به نیروی انتظامی دو محموله نفتی به ارزش یک و نیم میلیون دلار برای فروش واگذار شد. نیروی انتظامی و شرکت پتروتیما متعلق به تعاونی ناجا این محموله را به فروش رساند اما پولی به خزانه ی دولت واریز نشد. سردار احمدی مقدم بعد از واگذاری مسوولیتش به حسین اشتری فرمانده بعدی ناجا در مصاحبه ای گفت عایدی نفتی را جهت حقوق کارکنان نیروی انتظامی هزینه کرده است. با این حال برکناری یکباره محمود احمدی مقدم سه ماه پیش از انقضای مدت فرماندهی اش در نیروی انتظامی به عنوان برکناری تلقی شد.

سردار مطلع بود و نه متهم

فساد در بنیاد تعاون ناجا فقط به ناپدید شدن پول محموله نفتی منحصر نمی شد. دولت احمدی نژاد ، هفتاد پروژه ی مسکن مهر را هم به شرکت مهندسی سازه پایدار قرن که از شرکت های زیر مجموعه بنیاد تعاون بود واگذار کرده بود که تاخیر و ناتمام بودن پروژه شکایت بسیاری از متقاضیان را در پی داشت . با این حال پرونده ی سردار احمدی مقدم تا مدتها رسمی نشد تا اینکه محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد فرمانده سابق نیروی انتظامی پرونده قضایی دارد اما متهم شناخته نشده است. پس از آن بود که برخی از نمایندگان مجلس خبر دادند که در پرونده ی نفتی پای پسر سردار هم در میان است و با این حال چیز بیشتری از این پرونده بروز پیدا نکرد. احمدی مقدم هم چند باری در صدا و سیما حاضر شد و به نوعی از خود دفاع کرد و گفت در پرونده تعاونی ناجا به عنوان مطلع در مراحل تحقیقاتی حضور پیدا کرده است.

فساد گسترده در مجموعه های اقتصادی بنیاد ناجا هیچ گاه به صورت شفاف مطرح نشد و از آنجا که حسابرسی از این مجموعه گسترده تنها بر عهده بیت رهبری است، دست رسانه ها و نمایندگان مجلس هم از پرونده های مطروحه در دادگاه نظامی کوتاه است. اما به نظر می رسد فساد در بنیاد تعاون ناجا رقم حیرت انگیز ۱۲ هزار میلیارد تومان را در بر می گیرد. شرکت نفتی تاسیسات دریایی که ۸۰ درصد سهامش را بنیاد تعاون خریداری کرده یک فساد نمادین هم داشته و آن هم غیبت شدن دکل نفتی است. دو دکل نفتی از سوی این شرکت به قیمت ۱۸۰ میلیون دلار خریداری شد اما یکی از این دکل هیچ گاه بهخ ایران نرسید و در واقع همان یک دکل نفتی دو برابر قیمت برای کشور آب خورد. پرونده فساد در بنیاد تعاون ناجا با تعویض روسای قوه قضاییه و رفتن رئیسی و آمدن محسنی اژه ای، همچنان در اطاله ی دادرسی افتاده است و از محمود احمدی مقدم هم نامی برده نمیشود.

در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی، سردار احمدی مقدم علارغم داشتن پرونده فساد مالی، با حکم رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به سمت ریاست دانشگاه عالی دفاع منصوب شد. انتصاب احمدی مقدم در سمت ریاست دانشگاه عالی دفاع به طور تلویحی حمایت رهبر جمهوری اسلامی از او را نشان میداد و همین تحت الحمایگی، مقدم را از پاسخگویی در برابر اتهامات وارده فارغ کرد.

شرح اتهامات و محکومیت‌ها

عناوین شغلی: سردار سپاه و فرمانده سابق نیروی انتظامی و رئیس فعلی دانشگاه عالی دفاع
اتهام‌ها: مشارکت در باند فساد در زیرمجموعه ی تعاونی ناجا
محکومیت‌‌ها: هرگز محاکمه نشد ولی از سمت فرماندهی ناجا عزل شد