حسن رعیت (حسن میرکاظمی)

ارزشی فاسد

سعید مرتضوی رئیس پیشین سازمان تامین اجتماعی که یکی از جرایمش، واگذاری شرکت های زیر مجموعه این سازمان به بابک زنجانی بود، می گوید، زنجانی را نمی شناخته و به واسطه ی حسن میرکاظمی که یکی از نیروهای ارزشی و متدین است با زنجانی آشنا شده است. سید حسن میر کاظمی نام اصلی حسن رعیت متولد سال ۱۳۵۱ است که همچنان به جرم اخلال در نظام اقتصادی ایران در حال محاکمه است.

 پرونده ی رعیت با بسیاری از پرونده های ریز و درشتی که در سالهای اخیر فاش شده ، مرتبط است. رعیت دوست صمیمی بابک زنجانی بود و آنچنان که برخی گفته اند، دستیار او به شمار می رفت. از طرفی حسن رعیت با معاون پیشین و رشوه گیر قوه قضاییه اکبر طبری هم دوستی دیرینه ای داشت، آنقدر که وقتی بابک زنجانی دستگیر می شود، شماره تلفن رعیت را به دادستان می دهد تا این دوست قدیمی با ارتباطاتی که با طبری داشت، مشکل بازداشتش را حل کند.

از سویی دیگر جمعی از مداحان از محمدرضا طاهری گرفته تا محمود کریمی از دوستان نزدیک حسن رعیت به شمار می رفته اند و گفته شده وقتی محمود کریمی مداح در خیابان برای یک شهروند، اسلحه کشید ، حسن رعیت هم در کنارش حضور داشت.

 رعیت البته در سال ۸۸ هم با عکسی که بر ترکِ موتور نشسته بود و کُلت به دست به قصد سرکوب معترضان به انتخابات و جنبش سبز می رفت، معروف شد. اما در آن سال کسی فکر نمی کرد که این نیروی سرکوب، ۱۳ میلیون دلار از بانک صادرات گرفته است و یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی است و مجموعا ۴۰۰ میلیون دلار از منابع ارزی کشور را به تاراج برده است.

رعیت چه می کرد

شیوه ی کار رعیت علاوه بر اینکه با نیروهای با نفوذ در قوه قضاییه و سپاه و مجلس دوستی داشت و به عنوان یک نیروی هوادار نظام و ولایی محسوب می شد، ثبت شرکت های جعلی و صوری بود.

 رعیت ۴۴ شرکت صوری به ثبت رساند و هر کدام از این شرکتها توانستند وام های هنگفتی از سیستم بانکی اخذ کنند. جالب اینکه مدیران این شرکت ها از بینوایان و بعضا کارتن خوابها بودند که ماهی ۲۰۰ هزار تومان می گرفتند و تمام اسناد و مبادلات بانکی به نام آنها ثبت می شد. شرکت های رعیت نه چیزی تولید می کردند و نه بابت تسهیلاتی که از بانک ها دریافت می کردند از خارج کالایی وارد می کردند.رعیت با استفاده از شبکه فساد بانکی حتی وثیقه ای هم نزد بانک نمی گذاشت. با همین شیوه ها رعیت توانست بیشترین مبلغ وام و اعتبار را از بانک کشاورزی بگیرد و با ۱۷۵ میلیارد تومان لقب بزرگترین بدهکار این بانک را از آن خود کند. شرکت های رعیت حتی وقتی برای کارخانه ای ، تجهیزات وارد می کردند هم کارشان کلاهبرداری بود و به اسم تجهیزات مدرن و نوین، ماشین آلات مستهلک و از رده خارج را به کارخانه ها قالب می کردند. در یک فقره، رعیت ۱۸۲ میلیون دلار تسهیلات برای راه اندازی کارخانه فلز اردستان دریافت کرد اما ماشین آلات از رده خارج تحویل داد.

دستبرد به صندوق ذخیره ارزی

بنابر قانون اجازه ی برداشت از صندوق توسعه ملی یا همان صندوق ذخیره ارزی سابق فقط با اجازه ی رهبری است . دولت این اجازه را بارها برای تامین کالاهای اساسی گرفته و مبالغی دلار دولتی برای وارد کردن اجناس ضروری به واردکنندگان مجاز داده تا کالاهای ضروری را به قیمت دولتی وارد کنند. از آنجا که رعیت از نیروهای ارزشی به حساب می آمد، از دلارهای صندوق ذخیره ارزی هم بی نصیب نماند و از قضا هیچ کالایی هم وارد نشد.  

۱۱ میلیون یورو از اعتبارات بانک مسکن هم یکسره به بانک خصوصی بابک زنجانی در مالزی فرستاده شد و از محل اعتبارات صندوق توسعه ی ملی هم ملکی ۳ هزار متری در منطقه زعفرانیه برای همسرش مینا خرید. ملکی که پیش از آن باغ وسیعی بود و با قطع بیش از ۱۰۰ اصله درخت برای برج سازی مهیا شد.

اگر در مواردی معدود کار با رابطه پیش نمی رفت، رعیت راه میانبر را می رفت و با جعل مُهر و اسناد موسسات مالی، کارش را پیش می برد و برای همین ماشین های مهر سازی خریده بود که مُهر بانک ها را جعل می کردند.

فانتزی های رعیت

حسن رعیت که با ۴۰۰ میلیون دلار گردش مالی یک ابر ثروتمند به حساب می آمد و انواع و اقسام تفریحات گران قیمت را هم تجربه می کرد. در باغ بزرگش در جاده کرج ، باغ وحش خصوصی راه انداخت که بسیاری از مقامات حکومت از آن دیدار می کردند. باغی با آبشار و آبگیر و فلامینگو و طاووس و عقاب و حتی لاما و اسب های خزری و البته ۱۷ قلاده ببر که گویا سازمان محیط زیست فقط جواز یک قلاده اش را صادر کرده بود. رعیت کلکسیونر هم بود و کلکسیونی از موتورهای گران قیمت داشت و بعضی وقت ها به دوستانش موتوری هم هدیه می داده است . اما کلکسیون اسلحه و مهمات نظامی آن هم وقتی حمل هر نوع اسلحه ممنوع است، نشانگر روابط  تنگاتنگ رعیت با نهادهای نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی است.

شرح اتهامات و محکومیت‌ها

عناوین شغلی: احتمالا نیروی امنیتی اطلاعاتی
اتهام‌ها: ثبت شرکت های جعلی و صوری، دریافت وام های کلان بانکی و ارز دولتی که مجموعا 400 میلیون دلار از منابع ارزی کشور را به تاراج برده است.
محکومیت‌‌ها: پرونده اش در جریان هست
اقوام: دوست صمیمی بابک زنجانی و نوچه ی سردار مرتضی رضایی