برادران ریخته گران

دالتون های فساد ایران

بهروز، فیروز، شهروز و امیر ریخته گران فرزندان عباس ریخته گران هستند. عباس ریخته‌گران پدرشان، کارخانه تاسیسات آشپزخانه‌های صنعتی داشت و با ساخت آشپزخانه‌‌های صنعتی در دوران جنگ ایران و عراق هم کارشان رونق گرفت و هم به حاکمیت نزدیک شدند.

 برادران ریخته گران اوایل دهه ۸۰ با محوریت برادر بزرگ تر یعنی بهروز گروه صنعتی ماهان سپاهان را راه اندازی کردند و در اقتصاد و فوتبال ایران ظاهر شدند. این برادران با حضور در صنعت ذوب آهن ایران توانستند با تکنیک‌هایی پیچیده در آمد‌هایی کلان به دست بیاورند و با موجه جلوه دادن خود در قالب فعالیت‌های خیریه مانور قدرت می‌دادند.این برادران در طول یک دهه توانستند ۱۸ مجموعه صنعتی، تجاری و فرهنگی ورزشی را در این گروه راه اندازی کنند. ریخته گران باشگاه فولاد ماهان را در اواسط دهه ۸۰راه اندازی کردند و در کمتر از پنج سال ۳۳ تیم ورزشی در رشته های مختلف تشکیل دادند.

ریخته گران‌ها شهرت زیادی در اصفهان دارند، این براداران دارای شرکت‌های اقماری فراوانی هستند و شهرت آن‌ها بیشتر به فعالیت در صنعت پتروشیمی باز می‌گردد. البته آن‌ها در صنایع دیگری نیز حضور گسترده ای دارند. این برادران در خودروسازی، بسته بندی مواد غذایی، ساخت و ساز و… که عموما در اصفهان متمرکز است فعالیت می‌کنند. حضور اقماری و شبکه‌ای در اقتصاد باعث شده ریختگران‌ها را به خانواده‌ای پر نفوذ در کشور بدل کند.

برادران ریخته گران از دهه هشتاد مالک مجموعه‌هایی از جمله پتروشیمی اصفهان، فولاد ماهان سپاهان، توسعه برق صنعتی ماهان، باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد ماهان سپاهان، صنایع بسته بندی پویا نگار، شرکت آرد شیراز، شرکت دادلی، صنایع خودروسازی ماهور اسپادانا، بازرگانی فیروز صفه سپاهان، شرکت فرو گاز اصفهان، پتروشیمی بیستون، شرکت شایان اسپادانا و مجموعه هایی دیگر هستند.

معرفی دالتون ها

در شهریور سال ۱۳۹۲ و آغاز دور اول ریاست جمهوری حسن روحانی، خبر بازداشت فعالان یک شبکه اخلال در نظام اقتصادی منتشر شد که بعد‌ها به پرونده برادران ریخته گران مشهور شد. قوه قضائیه ایران این برادران را در پرونده فساد پتروشیمی متهم کرد که سهام برخی از شرکت‌ها از جمله پتروشیمی اصفهان و بیستون را با روش متقبلانه خریداری کردند و با سواستفاده های گسترده موجب اخلال در نظام اقتصادی کشور شدند.

به گزارش رسانه ها  آنان با روش‌های متقلبانه و با تشکیل شرکت‌های مختلف در خارج از کشور محصولات دو شرکت پتروشیمی اصفهان و بیستون را به شرکت‌های خود می فروختند و منابع حاصل از آن را در یکی از کشور‌های حوزه خلیج فارس و همچنین یک کشور اروپایی به نام خود و بستگان‌شان سرمایه‌گذاری کردند. در نهایت اقدامات این گروه منجر شد شرکت پتروشیمی اصفهان با بیش از یک‌هزار میلیارد تومان بدهی در خرداد ٩٢ به تعطیلی کشیده شود و این گروه ۴۰۰ میلیارد تومان نیز به پتروشیمی بیستون بدهکار شوند.

محکومانی دور از زندان

پرونده این گروه آبان‌ماه سال ٩۵، با کیفرخواستی با ۱۰ عنوان اتهامی برای ۴۵ متهم، روانه دادگاه انقلاب شد. میزان مال مورد رسیدگی نیز آن‌گونه که از سوی دادستان وقت تهران اعلام شد، یک‌هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بود که ۸۰۰ میلیارد آن در همان زمان رسیدگی مسترد شد.

۲۴ تیر ۹۷ بود که حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی سابق قوه قضاییه خبر داد که برای ۴۱ نفر از متهمان این پرونده حکم صادر شده و دو تا از برادران ریخته گران فیروز و بهروز به ۱۵ سال حبس و رد مال به میزان ۸۵۹ میلیارد تومان و ۲۶ میلیون یورو محکوم شدند. متهمان این پرونده به جز برادران ریخته گران؛ برخی کارمندان دولتی، مدیران بانکی و چند وکیل و … را شامل می شد که متهم به دریافت رشوه یا پرداخت تسهیلات غیرقانونی به گروه ریخته گران بودند. مقامات دادستانی گفته بودند که متهمان اصلی پرونده (فیروز و بهروز) با اعمال نفود و پرداخت رشوه موفق شدند وجوه زیادی را تحت عنوان تسهیلات از بانک‌ها اخذ کنند و خریداری سهام پتروشیمی هم به همین ترتیب صورت گرفته بود.

تیر ماه سال ۹۸ بار دیگر نام بهروز ریخته گران در رسانه ها خبرساز شد و گفتند او از متهمان فساد بانک سرمایه است. به یکباره رسانه ها این سوال را به تکرار پرسیدند که مگر ریخته گران در زندان نبود؟

مصاحبه بهروز ریخته گران با روزنامه شرق پاسخی بود به این سوال که چرا ریخته گران در زندان نیست! درباره این ماجرا در پروفایل بهروز ریخته گران بیشتر بخوانید.

رانتخوارای با برچسب سرمایه دار شیعه

برادران ریخته گران عادت داشتند خود را «سرمایه‌دار شیعه» معرفی کنند و در موضوعات مورد علاقه حکومت و بیت رهبری هزینه های گزاف کنند، به این ترتیب می توانستند از رانت های اقتصادی و امنیتی توامان بهره مند شوند.  ریخته گران در کنار کارهای اقتصادی شان، با تشکیل «بنیاد خیریه امام حسن مجتبی در اصفهان» مسجدسازی و تعمیر و گسترش امام‌زاده‌ها را پی گرفتند و برای اینکه نشان دهند «شیعیان معتقدی» هم هستند، برای مراحل اجرای طرح ساخت و نصب ضریح و آیینه کاری سقف و گنبد و سنگ فرش محوطه حرم و محوطه سازی امامزاده احمد بن محسن بن زین العابدین واقع در روستای خفر نطنز، یک میلیارد تومان کمک کردند. در حالی که در قالب باشگاه فولاد ماهان سپاهان ۱۱۰ میلیون تومان یعنی یک دهم رقم مزبور به مردم زلزله زده آذربایجان شرقی کمک کرد.

صاحبان این شرکت که تنها برای مرمت یک امامزاده در یک روستای دورافتاده نطنز یک میلیارد تومان کمک می‌کردند تا پایان تیرماه ۹۱ حدود ۱۶ میلیارد تومان به صندوق بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت بدهکار بودند.

شوآف های مذهبی خانواده ریخته گران توجه بیت رهبری را جلب کرد تا آنجا که گفته می شد در عروسی پسر بهروز ریخته گران از طرف بیت‌رهبری برای او تاج گل فرستاده شده بود.

دستهای ریخته گران در گوشه و کنار اقتصاد ایران چنان گشوده است که حتی گفته میشود ریخته‌گران دو نیروگاه جدید با  مشارکت چینی‌ها در دست ساخت دارند. به نظر میرسد برادران ریخته گران حتی وقتی در سیستم قضایی جمهوری اسلامی به جرم فساد و اخلال در نظام اقتصادی کشور محکوم میشوند، لزوما به زندان نمی روند و همچنان از رانت های امنیتی ویژه بهره می برند.

شرح اتهامات و محکومیت‌ها

عناوین شغلی: مالک دهها شرکت صنعتی و پتروشیمی
اتهام‌ها: سال 92 در پرونده فساد پتروشیمی متهم شدند که سهام برخی از شرکت‌ها از جمله پتروشیمی اصفهان و بیستون را با روش متقبلانه خریداری کردند
محکومیت‌‌ها: محکومانی دور از زندان