ایرج ندیمی

سوت زن فساد یا زمینخوار در شمال؟

ایرج ندیمی که این روزها عضو هیئت مدیره بزرگترین هلدینگ دارویی کشور و مشاور عالی بیمه آرمان است. پیشنیه ای جز نمایندگی در مجلس ندارد. در سه دوره ششم، هفتم و نهم مجلس؛ ندیمی از شهرستان لاهیجان و سیاهکل نماینده بود. نام کوچک ایرج را هم از همان وقتی که پایش به مجلس باز شد به ابوذر تغییر داد تا با همخوان با نامهای پسندیده در میان کارگزاران نظام باشد. در مجلس ششم ایرج ندیمی به عنوان یک اصلاح طلب گمنام از شهر لاهیجان به مجلس راه یافت و در حالی که بیشتر نمایندگان اصلاح طلب مجلس ششم رد صلاحیت شده بودند، ندیمی صلاحیتش تایید شد و خیلی زود به عنوان یکی از معدود اصلاح طلبان مجلس که اتفاقا منتقد دولت تازه آمده ی احمدی نژاد سخنرانی می کرد، شهرتی هم یافت اما این اصلاح طلبی چندان طولی نکشید و ایرج ندیمی پس از اینکه یک دوره هشتم را از مجلس دور ماند در دوره نهم به عنوان یک اصولگرا به مجلس رفت و اینبار نامش هم ابوذر شده بود. در دوره نهم که علی لاریجانی ریاست مجلس را بر عهده داشت، بیشتر سخنرانی های ندیمی درباره مبارزه با فساد بود و نیابت کمیسیون اقتصادی مجلس را هم بر عهده داشت. ابوذر ندیمی به سعی می کرد یک نماینده ی ضد فساد جلوه کند که فراتر از اصولگرایی و اصلاح طلبی ، دغدغه ی پالایش نظام را دارد. در سخنرانی هایش مبارزه با فساد اقتصادی را کاری می دانست که منجر به صدور انقلاب می شود و یا اینکه سعی می کرد به افشاگری بپردازد و چهره ای شجاع و نترس داشته باشد. اما نامه اکبر اعلمی نماینده ی رد صلاحیت شده ی تبریز به لاریجانی که همراه با استادی از زمین خواری ندیمی و چند نماینده دیگر بود، نامش را به عنوان یک زمین خوار بزرگ بر سر زبانها انداخت. اعلمی در نامه اش به رئیس مجلس نهم فاش کرده بود که سه نماینده مجلس یعنی ابوذر ندیمی و محسن کوهکن و طاهر برزگر کلاهبردار و زمین خوار هستند.

ماجرا از این قرار بود که این سه نماینده شاکیان پر نفوذی هم داشتند که همگی نماینده مجلس یا کارمند قوه مقننه بودند اما دستشان به جایی نرسیده بود. این طور اکبر اعلمی گزارش داد، قرار بوده تا این سه نماینده در پروژه ای به نام کوثر برای ۳۵۸ نماینده و کارمند مجلسی در زمینی به مساحت ۱۷ هزار و هفتنصد متر خانه سازی کنند و برای این ساختمان سازی از رانت مجلس هم استفاده نکنند. ایرج ندیمی و دو نماینده دیگر شرکتی ثبت کردند و از متقاضیان خانه هم مبالغی را برای مشارکث اخذ کردند اما اتفاقی که افتاد این بود که تمامی زمین ها به نام همان سه نماینده ثبت شد و شرکت به ثبت رسیده در خدمت منافع مالی سه نماینده موسس در آمد. موسسان همچنین سعی کردند تا متقاضیان خانه را بعضا به دلیل پرداخت نکردن سهم حذف کنند تا تعداد شرکا کاهش یابد. اما شرکا هم شکایت کردند و می توان گفت ثبت شکایتی با این تعداد نماینده مجلس بی سابقه بوده است. بااین حال شکایت نمایندگان از همکارانشان در قوه قضاییه به اطاله دادرسی دچار شد و عاقبت هم به جایی نرسید.

ایرج ندیمی پس از مجلس نهم دوباره نامزد انتخابات مجلس نشد اما چندین مورد رشوه گیری هم به پرونده شرکت کوثر افزوده شد که البته پیگیری نشد. نامه اکبر اعلمی به علی لاریجانی هم به جایی نرسید و در عوض سه نماینده ای که متهم به کلاهبرداری بودند از اعلمی شکایت کردند و نماینده سابق تبریز که در پرونده زمین خواری وکالت شاکیان را بر عهده داشت به حبس و پرداخت جریمه محکوم شد.

شرح اتهامات و محکومیت‌ها

عناوین شغلی: نماینده سابق مجلس
اتهام‌ها: کلاهبرداری و زمین خواری
محکومیت‌‌ها: هرگز محاکمه نشد