احسان دلاویز

واسطه گر فساد و کلاهبردی های مالی

احسان دلاویز به جرم اخلال در نظام اقتصادی، معاونت در فساد و پولشویی به ۱۰ سال حبس محکوم شد. احسان دلاویز از جمله متهمان اختلاس در پرونده بانک سرمایه است که بخاطر تهیه کنندگی چند فیلم و سریال از جمله شاهگوش، دراکولا و لامپ صد، متهم به پولشویی در صنعت سینما هم شده است.

احساان دلاویز متولد دهه شصت است و در دولت اول اصلاحات در تیم مشاوران جوان دولت سید محمد خاتمی بود. دو برادر احسان هم از چهره های مهم اقتصادی کشور هستند. محسن دلاویز مدیرعامل نفت پاسارگارد و مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت است.  و برادر دیگرش ساسان، معاون پشتیبانی و توسعه مدیریت شرکت پست جمهوری اسلامی است.

دلاویزها متولد گچساران هستند و پدرشان معلم بوده است.

در پرونده اتهامی برای هادی رضوی، احسان دلاویز هم احضار و دادگاهی شد. هادی رضوی در دادگاه گفته است تسهیلات از بانک سرمایه را به واسطه ای احسان دلاویز دریافت کرده و دلاویز برای حق مشاوره یک و نیم درصد مطالبه کرده است. رضوی مدعی است ۲ میلیارد دلار در وجه فردی به نام امیر قادری صادر میکند که در واقع حق المشاوره دلاویز بوده است. به گفته ی رضوی؛ قادری نقش ماشین پولشویی امامی-دلاویز را بازی میکرده است و مبالغ همواره به نام او و دختر ۱۴ ساله اش واریز می شده است.

دلاویز در دادگاه ادعای بیگناهی کرده و گفت به خاطر دوستی با امامی و رضوی متهم شده است. احسان دلاویز از جریان اصلاح طلب است و هادی رضوی از وابستگان به جریان اصول گرایی، بهخاطر همین دلاویز میگوید با رضوی اختلاف فکری و شخصیتی دارد. برخلاف رضوی؛ دوستی دلاویز با محمد امامی بسیار نزدیک بوده است.

دلاویز و امامی نقاط مشترک زیادی داشتند که همین، زمینه همکاری آنها در تهیه کنندگی چند فیلم سینمایی و سریال میشود و بسیاری از حق مشاوره های میلیاردی از طریق همین پروژه های سینمایی و فرهنگی به نوعی تمیز می شده است.

اما ارتباطات دلاویز-امامی بسیار فراتر از مقوله هنری-فرهنگی است، انها شرکای تجاری و بازرگانی هم هستند. وقتی احسان دلاویز دو شرکت نفت و گاز دیار و شرکت توسعه نفت و گاز سرمایه را تاسیس کرد، محمد امامی رئیس هیات مدیره شرکت نفت و گاز سرمایه  شد.

شرکت توسعه نفت و گاز دیار که سال ۹۲ توسط احسان دلاویز تاسیس میشود موضوعات مختلفی از مشاوره تا نصب و راه اندازی و خرید و فروش دستگاههای صنعتی از جمله پتروشیمی، نیروگاهی و پالایشگاهی و … را شامل میشد و در اساسنامه شرکت، اخذ وام و اعتبارات به صورت ارزی و ریالی از کلیه بانک ها و موسسات مالی و اعتباری و ترخیص کالا از گمرکات کشور هم ذیل فعالیتهای این شرکت عنوان شده است.

این درحالی است که دلاویز در دادگاه ادعا میکند هرگز هیچ وامی برای خود یا دیگران نگرفته است یا امضا و کارت ویزیتی هم ندارد. احسان دلاویز مدیرعامل و عضو هیات مدیره «شرکت توسعه نفت و گاز دیار» بوده است یا این وجود دو سال بعد یعنی سال ۹۴ احسان دلاویز مجدد شرکت دیگری با عنوان «شرکت توسعه نفت و گاز سرمایه» را تاسیس میکند و اینبار امامی رئیس هیات مدیره شرکت میشود و تیم دلاویز-امامی از بانک سرمایه تسهیلات دریافت میکنند.

برادران احسان دلاویز (محسن و ساسان) هر دو مسئولیت های دولتی رسمی در حوزه نفت و پتروشیمی دارند و سوابق متعددی از دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام تا شورای نگهبان را در کارنامه خود داشته اند. برادر کوچکتر احسان با تاسیس شرکت های اقماری از رانت فامیلی استفاده میکرد و با ارائه طرح های اقتصادی مرتبط با نفت و گاز از بانک سرمایه وام های کلان دریافت کرده است. اما همانطور که خودش گفته نام و امضای احسان  یا برادرانش پای هیچ قرارداد یا تسهیلات بانکی نیست.

یک کارآفرین؛ قربانی تیم دلاویز-امامی

احسان دلاویز در یکی از جلسات دادگاه، در معرفی خود به ماجرایی اشاره کرده که وقتی جوانب دیگر آن را بررسی کردیم، معلوم شد یکی از کارآفرینان اقتصادی برتر کشور قربانی فساد اقتصادی تیم دلاویز-امامی بودند.

به گفته دلاویز سالنامه قهرمانان صنعت در سال ۸۲ منتشر میشود و دلاویز مدیریت آنرا برعهده داشت. در آنجا ارتباط  دلاویز با افراد اقتصادی آغاز و پیشنهاد باشگاه مدیران برندهای کشور و جشنواره قهرمانان صنعت را ارائه میکند. یک دوره‌ای هم محمد امامی و دوره ای هادی رضوی دبیر جشنواره قهرمانان صنعت شدند. جشنواره قهرمانان صنعت هر سال برگزار می‌شد و مبنای ارتباط دلاویز با صاحبان شرکتهای معتبر و خوشنام بود. تیم دلاویز-امامی قربانیان شان را از میان این کارآفرینان انتخاب میکردند. از جمله آنها بهروز فروتن بود. 

بهروز فروتن بنیانگذار صنایع غذایی بهروز درباره سابقه اشنایی اش با احسان دلاویز و محمد امامی می گوید، اینها یک شبکه بودند که شرکتهای صنعتی خوشنام را که دچار مشکلات مالی میشدند، شناسایی میکردند و به عنوان مشاور به سراغشان میرفتند.

فروردین سال ۹۰  تیم دلاویز-امامی؛ فردی را به نام امیررضا فرزین راد را به فروتن معرفی میکنند و واسطه ای امضای قراردادی میشود که براساس آن شرکت صنایع غذایی بهروز به امیررضا فرزین راد  انتقال داده میشود. به گفته فروتن قیمت کارخانه آن موقع بیش از یکصد میلیارد تومان بود اما تخفیف گرفتند و چانه زدند و نهایتا ۶۰ میلیارد تومان در قرارداد نوشته شد.  فروتن آن موقع حدود ۳۰ میلیارد تومان به بانک ها بدهکار بودیم. شرط قرارداد این بود که در ازای این قرارداد همه چک ها و بدهی ها من به بانک ها و اشخاص را تسویه کنند و املاک من را که در گرو بانک ها بود آزاد کنند.

اما فروتن در یک مصاحبه میگوید که تیم دلاویز-امامی در ازای انتقال کارخانه بهروز به نام فرزین راد به وعده ها و قراردادی که بسته بودند وفادار نماندند و هیچکدام از تعهداتشان را عمل نکردند. نه بدهی های بانکی آقای فروتن را تسویه کردند، نه پولی دادند. چکی که مابه ازای انتقال کارخانه هم داده شد، باطل شد.

بهروز فروتن سال ۹۹ درگذشت و نتوانست اموال از دست رفته و کارخانه ای که عمری در آن فعالیت داشت پس بگیرد. فروتن بنیانگذار شرکت بهروز تا قبل از قرارداد کذایی با تیم امامی-دلاویز بیش از ۱۵۰۰ شغل در ایران ایجاد کرد و بیش از ۴۰۰ لوح تقدیر و تندیس افتخار داخلی و بین المللی در کارنامه اقتصادی اش داشته است.

فروتن یکی از چندین قربانی فساد تیم دلاویز- امامی است. فروتن در سال ۹۸ در مصاحبه ای به ارتباطات گسترده و نفوذ بالای تیم دلاویز-امامی در حکومت اشاره میکند و اینکه چطور به دلیل پشت‌گرمی دلاویز-امامی  و وکیلشان حمید حاجیانی به نهادهای قضایی و امنیتی،  تلاش هایش برای احقاق حق بی نتیجه ماند. فروتن سال ۹۹ درگذشت و ندید که دلاویز به ۱۰ سال حبس محکوم شد و امامی هم زیر تیغ است. شاید در پایان دادگاه متهمان بانک سرمایه، خانواده فروتن به حقشان برسند. 

عناوین شغلی: تهیه کننده فیلم های سینمایی شاهگوش، دراکولا و لامپ صد
اتهام‌ها: اخلال در نظام اقتصادی، معاونت در فساد و پولشویی
محکومیت‌‌ها: 10 سال حبس