مطالب

پرونده‌های فساد

مجتمع پتروشیمی رازی؛ از شکایت کارگران تا بازداشت مدیرعامل

واگذاری سهام مجتمع پتروشیمی رازی از کم‌‌حاشیه‌ترین نمونه‌های خصوصی‌سازی بوده است. با این حال، این شرکت بزرگ نیز در سال‌های اخیر با اعتراض‌ها و اعتصابات گسترده کارگری و همچنین بازداشت مدیرعامل خود مواجه شده است.

واگذاری کالسیمین؛ شرکتی که در شبکه شرکت‌های بسیج قرار گرفت و تحریم شد

کالسیمین و ده‌ها شرکت تابعه آن، در هاله‌ای از ابهام بسر می‌برند، مدیران آنها مشکلات کارگران و کارخانه‌های زیرمجموعه شرکت را انکار کرده‌اند و از طرف دیگر، سازمان خصوصی‌سازی نیز اعلام کرده است که مسئولیتی در قبال کالسیمین ندارد.

پرونده ثامن‌الحجج؛ مورد مبهم متهم‌ها و شرکت‌های پشت پرده

پرونده فساد در موسسه اعتباری ثامن‌الحجج از پرونده‌های جنجالی و پیچیده به شمار می‌رود که مقام‌های قضایی اطلاعات بسیار کمی را درباره آن منتشر کرده‌اند. در این میان، به ویژه، متهم ردیف سوم بر ابهام‌های پرونده افزوده است.

تعاونی اعتماد ایرانیان؛ حلقه شرکت ثامن‌الحجج و موسسه ثامن

موسسه تعاونی اعتباری اعتماد ایرانیان ۶۰۰ شعبه در سطح کشور داشت و این درحالی بود که هزاران شاکی، اعتراضات گسترده‌ای را علیه این شرکت برپا می‌کردند. با بالا گرفتن اعتراضات، پرونده‌ای علیه این موسسه با ۲۰ هزار صفحه و ۱۴۰۰ شاکی تشکیل شد.

فواد ری؛ هلدینگی با رانت اطلاعاتی

شرکت فواد ری در حالی به یکی از بزرگترین هلدینگ‌های اقتصادی ستاد اجرایی فرمان امام تبدیل شده است که اقداماتش در حوزه‌های نفت و گاز، بانکداری و واردات خودرو پرحاشیه و آلوده به رانتخواری و فساد ارزیابی می‌شود.

وام‌های بانک آینده در جیب خودش

با وجود ادعای بانک مرکزی مبنی بر نظارت دقیق بر فعالیت بانک‌ها و موسسات مالی، بانک آینده ۸۰ درصد سپرده‌های مردم را به ۴۳ شرکت‌ زیرمجموعه خود وام داد. در هزارتوی این بانک چه خبر است؟

تفحص از دانشگاه آزاد؛ شبکه خانوادگی فساد

شناسایی ۲۴۵۳ مورد تخلف در دانشگاه آزاد به افشای مفاسد میلیاردی در فعالیت‌های عمرانی و ساخت بیمارستان حصارک منجر شد. در عین حال یک شاهد عینی گوشه‌های از رانت‌خواری‌های وابستگان جاسبی را توضیح داد.